CM 2018

Belgia s-a distrat cu Panama. Dinamovistul Penedo a fost victima sigura

Sursă foto: twitter.com/FIFAWorldCup

In primul meci din Grupa G la Cupa Mondiala, Belgia a castigat fara emotii partida cu Panama, scor 3-0 (0-0), echipa la care dinamovistul Jaime Penedo a fost integralist.

Belgienii au dominat prima repriza, fara insa a modifica tabela in pofida ocaziilor create.

Hazard a trecut pe langa deschiderea scorului in minutul 11 la o pasa neglijenta trimisa inapoi de Torres spre Penedo. Mijlocasul belgian a reluat in plasa laterala.

Asa am trait Belgia - Panama

In minutul 21 De Bruyne a centrat la intalnire in fata portii, Penedo a fost depasit si Torres a respins providential din fata lui Lukaku.

La doua minute dupa reluarea meciului Mertens a deblocat tabela cu un exterior de senzatie din marginea careului. Mingea trimisa la coltul lung l-a lasat fara reactie pe portarul Penedo.

Lukaku a majorat avantajul Belgiei in minutul 68 cu o lovitura de cap din centrarea cu exteriorul trimisa de De Bruyne.

Faza superba creata de belgieni in minutul 75 cu mingea pornita din propria jumatate de teren. Hazard a inaintat vijelios spre careul advers si l-a servit ideal pe Lukaku. Finalizare spectaculoasa cu mingea peste un Penedo iesit victima sigura.