Roland Garros

Infrangere severa pentru Simona Halep in optimi la Roland Garros

Principala favorita la castigarea turneului decalat in calendar din cauza pandemiei de coronavirus, Simona Halep a parasit intrecerea de la Roland Garros dupa un meci in care nu s-a regasit niciun moment.

Partida programata in conditii de temperatura scazuta, doar 11 grade Celsius duminica dimineata la Paris, a fost castigata de o maniera categorica de Iga Swiatek, cu 6-1, 6-2.

Asa am trait Simona Halep - Iga Swiatek in optimi la Roland Garros

Un meci incheiat dupa doar o ora si opt minute in care Simona Halep nu a avut nici macar o minge de break.

Swiatek, o jucatoare pe care Halep o invingea in urma cu un an in aceeasi faza a competitiei de la Roland Garros cu un singur game cedat, a facut ce a vrut pe teren si a incheiat partida cu peste 30 de mingi castigatoare.

Inca de la inceputul meciului s-a vazut cu ochiul liber ca Simona Halep nu este in apele ei.

Mereu tarziu pe lovitura, Halep nu a reusit sa faca fata jocului in forta al adversarei.

La pauza dintre seturi Halep a mers la vestiar incercand sa ajusteze din mers ce se putea ajusta, insa renuntarea la colantii cu care incepuse meciul nu a produs efectul scontat.

Halep paraseste competitia in optimi si rateaza sansa de a ajunge din nou numarul unu mondial, loc pe care putea accede doar prin castigarea turneului.