Roland Garros

Asa am trait Simona Halep - Iga Swiatek in optimi la Roland Garros

Duminica de la ora 12:00 am transmis live text meciul Simona Halep - Iga Swiatek din optimle de finala ale turneului de la Roland Garros.

FINAL Halep - Swiatek 1-6, 2-6

2-6 // Swiatek inchide meciul dupa o ora si 8 minute. Un meci in care Halep n-a avut nici macar o minge de break.

2-5 // Halep isi castiga greu game-ul de serviciu si ramane inca in meci. Doua break-uri fac diferenta.

1-5 // Nici de aceasta data Halep n-a avut vreo sansa de a contesta serviciul adversarei. Nicio minge de break pentru Simona pana acum!

1-4 // Al doilea break pentru poloneza, dupa ce Halep salvase nu mai putin de cinci sanse. La randul sau a avut de doua ori ocazia inchiderii game-ului.

1-3 // Un game de serviciu in care Halep a avut o sansa buna de a contesta jocul bun al adversarei.

1-2 // Halep salveaza patru mingi de break si se agata de acest set.

0-2 // Game de serviciu la zero pentru poloneza. Publicul francez reactioneaza si o incurajeaza pe Simona, vizibil in dificultate.

0-1 // Swiatek intoarce de la 15-30 pentru inceput cu break.

Statistica: 4-17 raportul punctelor direct castigatoare in primul set.

1-6 / Set obtinut de poloneza dupa 24 de minute. Pauza de vestiar pentru Simona dupa un set de cosmar.

1-5 / Swiatek obtine break-ul dupa o scurta formidabila la care nici Halep n-a reusit sa ajunga. Meci greu pentru Simona.

1-4 / Patru puncte la rand obtinute de Swiatek. Poloneza revine de la 0-30 si o tine la respect pe Halep cu lovitura de forehand.

1-3 / Reactioneaza intr-un final Halep. Serviciu as la 40-15 dupa ce a avut chiar 40-0. Trei erori nefortate la rand din partea lui Swiatek.

0-3 / Game la zero pentru Swiatek pe serviciul acesteia. Halep inca nu-si gaseste ritmul.

0-2 / Halep isi pierde serviciului. Primul break al meciului revine polonezei. Aceasta a intrat mai bine in meci, e mai agresiva si se deplaseaza mai bine in teren.

0-1 / Swiatek castiga la zero primul game al meciului.

12:08 A inceput meciul cu Swiatek la serviciu.

12:06 Doar 11 grade la aceasta ora la Paris. Se joaca in conditii de sala, cu acoperisul tras.

12:02 Simona Halep castiga tragerea la sorti si alege sa primeasca in game-ul inaugural.

12:00 Cele doua jucatoare au intrat pe terenul central unde acoperisul este tras.

Swiatek a trecut in turul 3 de Eugenie Bouchard, 6-3, 6-2.

Anterior jucatoarea clasata pe locul 54 mondial le-a mai invins, de asemenea in minimum de seturi pe Marketa Vondrousova si pe Su-Wei Hsieh.

Halep a mai intalnit-o pe Swiatek o singura data, la Roland Garros in 2019, cand a invins-o cu 6-1, 6-0 in aceeasi faza a competitiei, optimi de finala.