Cupa Mondiala 2014

Suedia si Germania au oferit un nou clasic spectaculos

Fara doar si poate, Suedia si Germania au oferit doua confruntari demne de un turneu final in actualele preliminarii pentru Cupa Mondiala.

Dupa un 4-4 de poveste in tur la Berlin, cele doua echipe au oferit o alta intalnire spectaculoasa la Stockholm incheiata tot cu opt goluri.

In absenta lui Zlatan Ibrahimovic, suedezii au inceput tare si au condus in prima repriza cu 2-0 prin reusitele lui Hysen (6) si Kacaniklic (42).

Nemtii au revenit rapid pe tabela si golul lui Ozil de la ultima faza a primului mitan avea sa relanseze disputa.

La sapte minute dupa pauza Goetze a punctat cu un sut spectaculos din marginea careului, dupa care Schurrle, jucatorul reinventat de Jose Mourinho la Chelsea avea sa-si treaca in cont un hattrick de poveste.

Intre timp Hysen reusise al doilea gol in minutul 69, cand Suedia revenise la 3-4 pe tabela. Schurrle a inchis scorul cu o executie spectaculoasa din marginea careului cu 14 minute inaintea finalului.