Cupa Mondiala 2014

David Luiz: "Imi pare rau"

In lacrimi, capitalul Braziliei David Luiz si-a cerut scuze compatriotilor dupa infrangerea umilitoare suferita in fata Germaniei, 7-1, in semifinalele Cupei Mondiale.

De cinci ori castigatori ai trofeului, Brazilia era condusa de nemti cu 5-0 in minutul 29.

"Au fost mai buni ca noi", a spus Luiz, care a fost capitan in absenta lui Thiago Silva. "Este o zi trista pentru noi, o zi din care avem de invatat", a mai spus el.  "Imi cer scuze poporului brazilian. Eu voiam doar sa ii vad zambind".

Portarul Braziliei, Julio Cesar, a descris caderea echipei in momentele in care au primit patru goluri intr-un interval de sase minute drept "o orbire" si un lucru "inexplcabil".

Brazilia nu a mai primit cinci goluri intr-un meci de la victoria din 1938 cu Polonia, cu 6-5. A fost pentru prima oara cand Brazilia a pierdut o semifinala de Cupa Mondiala, dupa 1938.

Infrangerea egaleaza cea mai mare diferenta la scor intr-un meci pentru Brazilia, dupa un 6-0 din 1920 cu Uruguay.

Infrangerea cea mai drastica din semifinalele unei Cupe Mondiala, pana acum, fusese cea din 1954 in care Germania batuse Austria cu 6-1.