Cupa Mondiala 2014

Cupa Mondiala 2014: Primul furt la turneul final. Nishimura a facut seppuku Croatiei

Brazilia, principala favorita la castigarea turneului final, a dat de greu inca de la primul meci contra Croatiei, insa arbitrul japonez Yuichi Nishimura a tinut sa se revanseze pentru cele intamplate in urma cu patru ani in sfertul Brazilia-Spania.

La scorul de 1-1 in partida cu Croatia de la Sao Paolo, Nishimura a acordat absolut gratuit o lovitura de la 11 metri pentru gazde la caderea in careu a lui Fred.

A fost o centrare de pe dreapta si Fred a cazut ca secerat de langa Lovren. Nishimura nici nu a stat p e ganduri si parca special a asteptat ca un brazilian sa cada din pricioare in careul advers pentru a acorda punctul cu var de la 11 metri.

Fred a cazut singur, iar Nishimura a dictat penalty-ul transformat de Neymar si prin care Brazilia a trecut la conducere.

Nishimura a contribuit in 2010 la eliminarea Braziliei in sferturi. Vedeti mai jos detalii.