Cupa Africii

Capul Verde face senzație la Cupa Africii și e prima echipă calificată în optimi

Cu două victorii în tot atâtea meciuri, Capul Verde nu mai poate rata prezența în optimile de finală la Cupa Africii pe Națiuni.

Mohamed Salah s-a accidentat la Cupa Africii. Egipt, fără victorie după două meciuri

”Rechinii negri”, așa cum sunt supranumiți jucătorii din Capul Verde, au învins cu 3-0 Mozambic la capătul unui meci dominat autoritar.

La 33 de ani, Bebe a deschis scorul cu o execuție fabuloasă din lovitură liberă, în minutul 32.

Mendes a majorat avantajul celor din Capul Verde la șase minute după pauză, pentru ca Lenini să închidă tabela, în minutul 69.

Capul Verde are șase puncte într-o grupă din care fostele campioane Egipt (2 puncte) și Ghana (1 punct) încă așteaptă primul succes la Cupa Africii pe Națiuni din acest an.