Cupa Africii

Naționala Bafana Bafana pune capăt aventurii Marocului la Cupa Africii. Finalul a fost interzis cardiacilor

Africa de Sud a întâlnit Maroc în ultimul meci din optimile de finală la Cupa Africii pe Națiuni din Coasta de Fildeș.

Deținătoarea Cupei Africii eliminată la 11 metri în optimi

Bafana Bafana, așa cum este cunoscută naționala Africii de Sud, a obținut victoria, scor 2-0, trimițând acasă Maroc, echipa care a fost revelația Cupei Mondiale din urmă cu doi ani prin locul patru ocupat la turneul final din Qatar.

Africa de Sud a deschis scorul prin Makgopa în minutul 57 și a închis tabela printr-o execuție magistrală a lui Mokoena din lovitură liberă în minutul 90+5.

Drama celor din Maroc a fost totală când Hakimi a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 84. Fundașul dreapta de la PSG a ales o execuție în forță și mingea a mușcat din bara transversală.

O finalizare care a smuls multe lacrimi pe banca marocanilor și în rândul pătimașilor fani din tribune.

Maroc a încheiat meciul în inferioritate numerică, Amrabat fiind eliminat pentru faza la care s-a dictat lovitura liberă din care Mokoena a marcat golul din 2-0.

Africa de Sud va întâlni Capul Verde în sferturile de finală.