2
Elvetia
Shaqiri 90' Xhaka 52'

Asa am trait Serbia - Elvetia 1-2

Am transmis live text in aceasta pagina de la ora 21:00 meciul Serbia - Elvetia din Grupa E a Cupei Mondiale.

22:55

90'

Gol Shaqiri!

Elvetia preia conducerea dupa reusita lui Shaqiri scapat singur spre poarta sarbilor de la centrul terenului.

87'

Mitrovic incaseaza un galben pentru proteste.

84'

Shaqiri obtine lovitura libera in duel cu Matic. Mijlocasul sarb iertat de eliminare.

83'

Elvetia domina finalul meciului si Stojkovic blocheaza reluarea lui Gavranovic din interiorul careului. Un offside insa nesanctionat.

76'

Cursa impetuoasa a lui Shaqiri spre poarta sarba, intervine decisiv Milenkovic si blocheaza in extremis.

65'

Ljajic intra in locul lui Kostic la sarbi.

58'

Shaqiri trimite din marginea careului si mingea loveste bara sarbilor.

52'

Gol Xhaka!

Elvetia egaleaza prin Xhaka, jucator care finalizeaza cu un sut din afara careului, dupa ce intr-o prima faza Shaqiri il luase la tinta pe Ivanovic.

46'

Gavranovic intra in locul lui Seferovic la elvetieni.

46'

S-a reluat jocul de la Kaliningrad.

21:48

Cele doua echipa intra la cabine.

45'

Mitrovic intoarce pentru Tadic si voleul acestuia trece aproape razant cu transversala.

44'

Sansa de gol a sarbilor la un corner. Tosic trece pe sub balon si apoi mingea iese din Matic in afara terenului.

33'

Milinkovic-Savic avertizat pentru o talpa ridicata la Schaer.

30'

Stojkovic respinge in corner mingea reluata de Dzemaili. Cea mai mare ocazie a Elvetiei.

27'

Sarbii se apara intr-un 4-3-3 si pun mari probleme constructiei elvetiene.

26'

Akanji reia cu capul pe langa poarta.

25'

Prima lovitura de la coltul terenului pentru elvetieni.

14'

Mitrovic reia cu capul din marginea careului. Mingea se duce peste poarta.

6'

Gol Mitrovic!

Din a doua incercare Mitrovic baga mingea in poarta. Totul a pornit de la un balon pierdut de elvetieni in marginea propriului careu.

5'

Sommer se opune golului la o minge reluata cu capul de Mitrovic din centrul careului.

4'

Xhaka trimite peste poarta sarbilor.

1'

Felix Brych fluiera startul partidei.

20:57

SERBIA: Stojkovic, Ivanovic, Milenkovic, Tosic, Kolarov; Milivojevic, Matic; Tadic, Milinkovic-Savic, Kostic; Mitrovic;

ELVETIA: Sommer, Lichtsteiner, Schar, Akanji, Rodriguez; Xhaka, Behrami, Zuber, Dzemaili, Shaqiri, Seferovic.

12:08

Elvetia are o serie de sapte meciuri fara infrangere la Cupa Mondiala (patru victorii si trei remize). Din ultimele 23 de meciuri au pierdut o singura data, 0-2 cu Portugalia in octombrie 2017.

12:07

Cu o victorie sarbii obtin calificarea in optimi, unde ultima oara au fost prezenti (ca Iugoslavia) in 1998.