Asa am trait Portugalia - Spania la Cupa Mondiala

Derby-ul Grupei B s-a jucat la Soci intre Portugalia si Spania, castigatoarele ultimelor trei titluri europene.

Final de meci. Ronaldo se bucura ca dupa o victorie.

90'

Koke il blocheaza in ultimul moment pe Quaresma. Portugalia forteaza victoria.

88'

Gol Ronaldo!

Executie magistrala din lovitura libera si Cristiano Ronaldo devine autorul primului hattrick la aceasta Cupa Mondiala.

86'

Lovitura libera periculoasa obtinuta de Ronaldo in duel cu Pique.

86'

Vazquez in locul lui David Silva la spanioli.

82'

Mingea in marginea careului pentru noul intrat Aspas. Sut slab in bratele lui Patricio.

80'

Intra Andre Silva in locul lui Guedes. Schimbare post pe post la lusitani.

77'

Diego Costa ii lasa locul in teren lui Iago Aspas.

70'

Diego Costa rateaza de putin hattrick-ul. Centrare pe jos din stanga si atacantul spaniol reia din prima pe langa poarta.

69'

Quaresma intra in locul lui Bernardo Silva. Schimba si spaniolii cu Tiago Alcantara in locul lui Iniesta.

60'

Fernandes ii lasa locul lui Joao Mario la lusitani.

59'

58'

Gol Nacho!

Spania intoarce spectaculos rezultatul printr-un gol superb marcat de fundasul dreapta Nacho. Este primul gol al lui Nacho la nationala.

55'

Gol Diego Costa!

Centrare in careu pentru Busquets, acesta intoarce in sase metri pentru aparitia lui Costa si Spania restabileste egalitatea.

53'

Lovitura libera obtinuta de Iniesta la 30 metri de poarta lui Patricio.

48'

Iniesta pierde neasteptat balonul in propria jumatate si Fernandes trimite pe langa poarta.

46'

Se reia meciul de la Soci.

22:14
21:46

Gianluca Rocchi pune capat primei reprize.

45'

Sut din afara careului dupa o recuperare a lui Guedes si De Gea scapa mingea in poarta.

42'

Isco trimite pe poarta cu stangul din afara careului. O faza pornita din flancul drept.

35'

Iniesta trimite spre poarta si mingea se scurge agonizant in afara terenului. Sansa buna pentru spanioli.

29'

Silva suteaza in zid dintr-o lovitura libera.

27'

Cartonas galben Fernandes!

Primul avertisment si in tabara lusitanilor.

26'

Sut in bara al spaniolilor, insa de la margine s-a ridicat fanionul pentru un offside la Alba.

24'

Gol superb marcat de atacantul spaniol cu un sut din marginea careului. Costa i-a dat un branci lui Pepe, apoi l-a ridiculizat pe Fonte inainte de a-l executa pe Rui Patricio cu un sut pe jos.

22'

Contraatac devastator al Portugaliei cu un sprind furibund sustinut de Ronaldo. Acesta joaca in centru pentru Guedes, insa colegul sau din atac este blocat in extremis.

21'

Corner

Sansa de gol a spaniolilor la patrunderea lui Iniesta in careu si sutul lui Silva blocat.

18'

Ronaldo suteaza in zid, dar s-a fluierat un fault in atac comis de Pepe.

18'

Cartonas galben Busquets!

Pentru o talpa asupra lui Guedes.

16'

Contraatac al portughezilor prin Guedes. Acesta ia faza pe cont propriu si suteaza din afara careului in blocaj. Ronaldo sprintase in stanga.

14'

Majoritatea actiunilor de atac spaniole se desfasoara pe flancul stang.

13'

Corner

Isco obtine lovitura de la colt. Faza ramane insa fara rezultat.

10'

Sut peste poarta trimis de David Silva. Prima sansa pentru spanioli.

5'

Este primul gol al lui Ronaldo impotriva Spaniei dupa 340 de minute de asteptare!

4'

Acelasi Cristiano Ronaldo transforma de la punctul cu var. O executie in stanga lui De Gea.

3'

Ronaldo obtine lovitura de la 11 metri pentru Portugalia la un duel cu Nacho.

1'

A inceput meciul de la Soci.

20:58
23:44

Spania a castigat doar doua din ultimele 12 meciuri inaugurale la Cupa Mondiala, inregistrand trei remize si sapte infrangeri.

23:43

Portugalia ar deveni doar a patra natiune care ar castiga Cupa Mondiala dupa Campionatul European. Spania este una dintre cele trei, cu titlu european in 2008 si titlu mondial in 2010.

23:42

La turneele finale cele doua echipe au fost zgarcite cu goluri. Doar patru reusite in tot atatea meciuri jucate la Cupa Mondiala si Campionatele Europene.

23:42

Cele doua echipe s-au mai intalnit o singura data la Cupa Mondiala, in 2010, cand Spania invingea Portugalia, cu 1-0, in optimi pe drumul spre primul titlu din istorie.

23:41

De urmarit si relatia unu la unu dintre Sergio Ramos si Cristiano Ronaldo, stiut fiind ca la echipa de club nu sunt chiar cei mai buni prieteni.

23:40

Din echipa Portugaliei jucatorul de urmarit este nimeni altul decat Cristiano Ronaldo. Acesta a marcat 15 goluri in preliminarii si a oferit alte trei pase decisive. Impotriva Spaniei starul de la Real Madrid este fara gol marcat in 340 de minute jucate!

23:36

Cele doua natiuni au o bogata istorie a intalnirilor directe, pana acum confruntandu-se de 36 de ori. Spania a castigat de 16 ori, in timp ce Portugalia s-a impus in sase randuri.

23:34

Pe malul Marii Negre, la Soci, in cel mai sudic punct de pe harta Cupei Mondiale, se intalnesc practic castigatoarele ultimelor trei titluri europene: Spania (2008, 2012) si Portugalia (2016).

23:33

La doua zile dupa socul demiterii selectionerului Julen Lopetegui echipa Spaniei deschide Cupa Mondiala impotriva Portugaliei, detinatoarea titlului european. Fernando Hierro are misiunea de a conduce "Armada" spaniola spre un nou succes major.