90'
Australia
Jedinak 38'

Asa am trait Danemarca - Australia

Ziua de joi a inceput la Cupa Mondiala cu meciul Danemarca - Australia din Grupa C.

90'

Eriksen suteaza pe langa poarta. Una dintre putinele actiuni ale Danemarcei in repriza secunda.

88'

Schmeichel se opune golului in doua randuri. Mai intai blocheaza mingea trimisa de Arzani pe coltul scurt, apoi retine mingea trimisa de Leckie spre vinclu.

81'

Irvine intra in locul lui Rogic.

73'

Accidentare suferita de Nabbout, jucator care a cazut rau pe mana dreapta. Juric intra in locul acestuia.

72'

Replica danezilor vine imediat prin Sisto al carui sut din afara careului trece putin pe langa poarta.

72'

Australia iese pe contraatac si Rogic il testeaza pe Schmeichel cu un sut din afara careului.

71'

Arzani scoate minge in marginea careului pentru Mooy si acesta trimite un trasor pe langa poarta daneza.

68'

Arzani, cel mai tanar jucator de la Cupa Mondiala, intra in locul lui Kruse la australieni. Mutare si la danezi cu Cornelius trimis in teren in locul lui Jorgensen.

67'

Rogic intarzie pasa pentru Leckie si Dalsgaard respinge. Australia ramane in atac si nu profita de o iesire gresita din partea lui Schmeichel. Incercare nereusita de sut pe poarta din partea lui Leckie.

61'

Incercare de contraatac a australienilor prin Leckie. Intervine decisiv Christensen si respinge in afara terenului.

60'

Danezii insista mai mult in aceste momente. Australia asteapta la cutie declansarea unui contraatac.

58'

Iese Poulsen, jucator suspendat pentru meciul urmator, si intra Braithwaite.

15:47

Pauza la Samara.

38'

Gol Jedinak!

Australia egaleaza Danemarca din 11 metri. Lovitura transformata de Jedinak cu sut in stanga lui Schmeichel. O minge pe jos.

37'

Avertisment pentru Poulsen.

36'

Arbitraj video pentru o faza in careul danez. Un hent comis acolo de Poulsen si centralul acorda penalty pentru Australia.

27'

Atac australian prin Leckie in flancul stang. Centrare acestuia in fata portii n-are adresa.

24'

Danezii rateaza incredibil. Centrare din dreapta perfecta oferita de Dalsgaard si Jorgensen reia cu capul pe langa poarta.

22'

Ryan retine in doi timpi mingea sutata de Sisto din afara careului.

11'

Al treilea corner al Australiei ramane fara rezultat.

7'

Gol Eriksen!

Gaura in apararea australiana pe zona centrala si Eriksen inscrie cu un stang senzational sub bara.

6'

Australia replica la o faza fixa prin Leckie. Reluare cu capul peste poarta daneza.

2'

Delaney reia cu capul pe langa poarta australiana.

0'

Danemarca: Schmeichel, Stryger, Christensen, Kjaer, Dalsgaard, Delaney, Schone, Sisto, Eriksen, Poulsen, Nicolai Jorgensen;

Australia: Ryan, Sainsbury, Risdon, Behich, Milligan, Rogic, Jedinak, Mooy, Nabbout, Kruse, Leckie.

13:04

Amanunt interesant, toate cele 28 de goluri marcate de Danemarca la Cupa Mondiala au venit in urma unor actiuni din interiorul careului.

13:04

Australia a pierdut sapte din ultimele noua meciuri la Cupa Mondiala impotriva echipelor europene. Singura victorie, 2-1 cu Serbia, dateaza din 2010.

13:03

Aceasta va fi a patra confruntare directa intre Danemarca si Australia, prima la Cupa Mondiala. Toate celelalte dispute au fost amicale si niciodata pana acum nu s-a inregistrat vreo remiza. Doua victorii pentru Danemarca si una pentru Australia.

13:01

Danemarca are o serie impresionanta de 16 meciuri fara infrangere in toate competitiile, cu noua victorii si sapte remize, printre acestea doua impotriva Romaniei (0-0 si 1-1). Doar Spania (21) si Belgia (20) stau mai bine la meciuri consecutive fara infrangere.