0
1
Serbia
Kolarov 57'

Bijuteria lui Kolarov din lovitura libera face diferenta intre Serbia si Costa Rica

Grupa E a debutat, duminica dupa-amiaza, cu meciul dintre Costa Rica si Serbia, partida care a fost live text in aceasta pagina, duminica, de la ora 15:00.

O lovitura libera transformata in gol de Kolarov in debutul partii secunde a inclinat balanta in favoarea Serbiei, viitoarea adversara a Romaniei in Liga Natiunilor.

Sarbii au mai ratat alte cateva ocazii de gol, cele mai clare apartinandu-i atacantului Mitrovic, in doua randuri scapat singur cu portarul Navas.

Costa Rica: Keylor Navas - Gamboa, Acosta, Gonzalez, Duarte, Calvo - Venegas (Bolanos '60), Guzman (Colindres '73), Borges, Bryan Ruiz - Urena (Campbell '66). Selecţioner Oscar Ramirez;

Serbia: Stojkovici - Ivanovici, Tosici, Milenkovici, Kolarov - Milinkovici-Savici, Milivojevici, Matici - Ljajici (Kostici '70), Tadici (Rukavina '83), Mitrovici (Prijovici '90). Selecţioner Mladen Krstajici.

Malang Diedhiou din Senegal a arbitrat meciul de la Samara la centru.

16:55
16:55

Dupa opt minute de prelungiri se incheie meciul. Reusita lui Kolarov din lovitura libera a facut diferenta.

90'

Incidente la marginea terenului intre Matic de la sarbi si unul dintre asistentii din echipa costaricana.

87'

Scapat singur pentru a doua oara cu Navas, atacantul Serbiei isi bate din nou joc de sansa avuta. Intarzie nepermis finalizare si este aproape sa se impiedice de minge.

76'

Sarbii aproape de 2-0 prin fundasul Kostic urcat in careul advers. O finalizare care i-a tradat acestuia pozitia de baza in echipa Serbiei.

72'

Lovitura libera a costaricanilor ramasa fara rezultat.

67'

Costa Rica domina autoritar jocul pe fondul retragerii sarbilor. De la marcarea golului sarbii n-au mai reusit nicio faza notabila.

59'

Cartonas galben Ivanovic!

Pentru o intrare cu talpa inainte.

57'

Gol Kolarov!

Finalizare de senzatie din lovitura libera. Kolarov a plasat ideal mingea peste zid in coltul scurt.

56'

Lovitura libera promitatoare pentru sarbi din marginea careului, lateral dreapta.

50'

Ratarea meciului apartine Serbiei. Mitrovic ramane singur cu portarul Navas si nu reuseste sa-l invinga pe acesta cu un sut plasat.

46'

15:48

Pauza in meciul de la Samara.

42'

Calvo incearca o finalizare cu stangul. Mingea se duce pe langa poarta.

27'

Navas intervine decisiv in fata lui Milinkovic-Savic ramas in pozitie ideala de finalizare.

12'

Defensiva Serbiei e depasita total la un corner si Gonzalez reia cu capul peste poarta.

5'

Deja al treilea corner in cinci minute. Se joaca pe poarta, cele doua echipe trecand peste faza de constructie.

2'

Replica celor din Costa Rica prin Ruiz. Iese  Stojkovic din poarta si blocheaza coltul scurt. Primul corner si pentru Costa Rica.

2'

Primul corner al meciului apartine sarbilor. Tadic reia cu capul si mingea este indepartata de costaricani.

1'

Start de partida.

14:57
22:56

Echipele probabile

Costa Rica: Navas; Gamboa, Gonzalez, Acosta, Duarte, Oviedo; Bolanos, Guzman, Borges, Campbell; Urena

Serbia: Stojkovic; Rukavina, Ivanovic, Tosic, Kolarov; Matic, Milinkovic-Savic; Tadic, Ljajic, Kostic; Mitrovic.

22:55

Dusan Tadic a fost al doilea cel mai bun pasator decisiv in preliminariile europene (7 pase de gol) dupa germanul Joshua Kimmich (9).

22:54

Serbia a pierdut cinci din ultimele sase meciuri la Cupa Mondiala. Singura victorie a fost contra Germaniei in 2010.

22:53

Cu un rezultat pozitiv in meciul de la Samara costaricanii ar putea ajunge la sase partide consecutive fara infrangere la Cupa Mondiala.

22:52

Costa Rica s-a numarat printre cele trei echipe care au parasit fara infrangere precedenta editie a Cupei Mondiale. Celelalte doua au fost campioana mondiala Germania si Olanda.

22:50

Desi n-are decat patru aparitii in tricoul nationalei Serbiei, mijlocasul Sergej Milinkovic-Savic de la Lazio este liderul noii generatii a sarbilor.

22:46

Costa Rica a ajuns in urma cu patru ani in sferturile de finala, unde a pierdut in fata Braziliei.

22:45

Serbia revine la Cupa Mondiala dupa opt ani si debuteaza la Samara intr-un meci deloc usor.