3
Croatia
Rakitic 90' Modric 82' Rebic 54'

Asa am trait Argentina - Croatia

De la 21:00 am transmis live text in aceasta pagina meciul Argentina - Croatia din Grupa D a Cupei Mondiale.

22:52

Final de meci.

90'

Gol Rakitic!

Rakitic face 3-0 dupa o faza in care Argentina a fost facuta sah mat.

90'

Vida blocheaza sutul lui Pavon la prima faza creata de Messi in acest meci.

86'

Rakitic suteaza in bara din lovitura libera!

85'

Gest urat din partea lui Otamendi care il loveste pe Rakitic aflat la pamant. Sar scantei acolo.

83'

Higuain trage slab pe centrul portii.

82'

Kovacic in locul lui Perisic.

82'

Gol Modric!

Modric inscrie spectaculos cu un sut din afara careului si Argentina e in pericol de eliminare.

80'

Argentina ataca haotic in cautarea golului egalizator. Pe margine Sampaoli renunta la sacou etalandu-si tatuajele de pe brate.

79'

Acelasi Dybala mai greseste o minge. Incercare de centrare care ajunge in bratele portarului croat.

71'

Dybala suteaza peste poarta.

68'

Dybala isi face debutul la Mondial in locul lui Perez.

67'

Vrsaljko intra tare asupar lui Perez.

66'

Vrsaljko in careu pentru Manduzkic si acesta reia in plasa laterala.

64'

Incredibila ocazie ratata de Meza din pasa lui Higuain. Messi e aproape, dar apare un croate si respinge in corner. Pentru prima data Argentina clatina apararea adversa.

58'

Mandzukic avertizat pentru un fault asupra lui Meza.

57'

Kramaric intra in locul lui Rebic.

56'

Intra si Pavon in locul lui Salvio. Raman pe margine Di Maria si Dybala!

55'

Higuain intra in locul lui Aguero.

54'

Gol Rebic!

Gafa monumentala comisa de veteranul Caballero si Rebic inscrie cu un voleu sub bara. Incredibila eroarea portarului argentinian si lui Sampaoli ii vine sa intre in pamant pe margine.

46'

Se reia jocul.

21:47

Pauza la Nijni Novgorod.

45'

Rebic scapa pe contraatac, dar preia gresit si suteaza peste poarta.

45'

Intrare dura a lui Meza asupra lui Vrsaljko.

38'

Rebic intra cu talpa pe piciorul lui Salvio. Se putea acorda rosu fara probleme.

32'

Mandzukic se strecoara in spatele lui Mercado si mingea trimisa cu capul trece alaturi.

30'

Uriasa sansa ratata de Argentina prin Perez, dupa ce Vida respinsese in picioarele adversarului sau.

27'

Meza executa incredibil de slab lovitura de la colt. Minge trimise direct in plasa laterala.

26'

Aguero patrunde in careu si tine prea mult de minge. Doar corner pentru Argentina.

22'

Otamendi intra tare asupra lui Mandzukic in marginea terenului, interventie care tradeaza tensiunea existenta la argentinieni.

21'

Centrare a lui Acuna din stanga si mingea cade pe transversala.

18'

Perez cade in marginea careului croat, jocul este lasa sa continue. Protesteaza argentinienii.

13'

Sansa de gol pentru Argentina la mingea intoarsa de Salvio pentru Aguero. Blocheaza acolo Corluka si este corner pentru sud-americani.

12'

Minge in careu pentru Messi si acesta nu reuseste sa agate minge in fata portii.

9'

Contra puternica primita de Mandzukic din partea lui Tagliafico, fundasul stanga argentinian.

5'

Perisic rateaza deschiderea scorului cu un sut pe jos din interiorul careului. Caballero a pus o mana salvatoare si este corner pentru croati.

1'

Start de partida. Argentina se instaleaza inca din debut in jumatatea adversa de teren.

0'

Argentina:  Caballero, Mercado, Otamendi, Tagliafico, Salvio, Mascherano, Perez, Acuna, Messi, Aguero, Meza.

Croatia: Livakovic, Corluka, Kovacic, Kramaric, Jedvaj, Bradaric, Caleta-Car, Badelj, Pjaca, Pivaric, Nikola Kalinic, Lovre Kalinic.

12:38

Croatia a pierdut toate cele patru meciuri impotriva echipelor sud-americane (trei in fata Braziliei si unul in fata Argentinei).

12:37

Croatia n-a pierdut niciodata al doilea meci la Cupa Mondiala (trei victorii si un egal), primind un singur gol in patru partide (1-2 cu Italia in 2002).

12:37

Singura infrangere a Argentinei in ultimele 16 meciuri din faza grupelor a fost contra Angliei, scor -01 in 2002. In rest, 12 victorii si trei remize pentru sud-americani.

12:37

Ar fi prima oara dupa 1974 cand Argentina n-ar castiga niciun meci din primele doua la turneul final.

12:37

Argentina si Croatia s-au mai intalnit de patru ori. De doua ori au castigat argentinienii, o victorie a revenit Croatiei, iar o partida s-a incheiat la egalitate, scor 0-0, in 4 iunie 1994 la chiar prima confruntare. A urmat un 1-0 pentru Argentina la Cupa Mondiala din 1998, apoi un 3-2 pentru Croatia intr-un amical in 2006. Ultima data s-au intalnit pe 12 noiembrie 2014, Argentina impunandu-se, cu 2-1, gratie unui gol marcat de Messi din penalty.