US Open

Serena Williams prea puternica pentru Qiang Wang. Chinezaoaica: "A fost prea mult pentru mine"

Sursă foto: twitter.com/usopen

Inca un pas facut de Serena Williams in drumul spre titlul de Mare Slem cu numarul 24.

Williams a cedat un singur game in partida din sferturile US Open contra chinezoaicei Qiang Wang, jucatoare pe care a invins-o cu un categoric 6-1, 6-0.

Pentru Williams victoria din sferturi este a 100-a obtinuta la US Open, turneu pe care l-a castigat de sapte ori in cariera.

Intrebata la final ce a surprins-o in acest prim meci al carierei contra Serenei Williams, chinezoaica Wang a raspuns: "Puterea!".

"Din spatele terenului sau la serviciu?", a continuat jurnalistul sa intrebe.

"De peste tot. Puterea, nu am putut sa-i fac fata. E prea mult pentru mine", a raspuns Wang.

WTA noteaza ca Williams a egalat recordul de timp pentru un meci disputat in acest an competitional.

Doar 44 de minute a durat confruntarea dintre americanca si Wang, tot atat cat statuse pe teren si Simona Halep in victoria de la Madrid contra slovacei Viktoria Kuzmoza.

Elina Svitolina va fi adversara Serenei Williams din semifinale.