US Open

Asa am trait Sorana Cirstea cu Taylor Townsend in turul 3 la US Open

Sorana Cirstea, singura reprezentanta a Romaniei ramasa in proba de simplu de la US Open, a infruntat-o pe americanca Taylor Townsend pentru un loc in optimile de finala.

US Open - Turul 3 SET 1 SET 2 SET 3
Sorana Cirstea (ROU) 5 2
Taylor Townsend (SUA) 7 6

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru Cirstea - Townsend

SET 2, 2-6 Doua mingi de break salvate de Townsend inainte de pune capat intalnirii.

SET 2, 2-5 Cirstea isi pierde serviciul dupa o dubla greseala.

SET 2, 2-4 Townsend isi castiga game-urile de serviciu fara prea mare opozitie din partea Soranei. Aceasta pare ca nu-si gaseste ritmul din debutul meciului.

SET 2, 0-1 Break pe care Townsend il izbuteste la 15.

19:04 Cirstea si-a luat pauza de vestiar intre seturi. Townsend sare coarda pe teren pentru a se mentine incalzita.

SET 1, 5-7 Cirstea rateaza toate retururile, comite erori nefortate pe linie si Townsend isi adjudeca acest set. Cirstea a gresit mai mult in acest set (12-8). La puncte direct castigatoare Townsend sta sensibil mai bine (15-14).

SET 1, 5-6 In ce moment isi pierde Cirstea serviciul. Un break la zero adjudecat de americanca.

SET 1, 5-5 Retur ratat de Cirstea la minge de game pentru Townsend.

SET 1, 5-4 Cirstea revine la conducere dupa un nou game de serviciu adjudecat usor. Un singur punct cedat de jucatoarea noastra.

SET 1, 4-4 Cate un game alb de serviciu pentru fiecare jucatoare.

SET 1, 3-3 Trei mingi de break ratate de Cirstea inainte ca Townsend sa egaleze scorul pe tabela.

SET 1, 3-2 Townsend raspunde cu rebreak ca si mai devreme. Cirstea a condus cu 30-0 in acest game de serviciu.

SET 1, 3-1 Cirstea face din nou break-ul dupa cel mai disputat game de pana acum.

SET 1, 2-1 Break luat inapoi de Townsend.

SET 1, 2-0 Cirstea obtine primul break al meciului.

18:05 A inceput meciul cu Sorana Cirstea la serviciu.

Pentru Sorana Cirstea calificarea in optimi ar reprezenta cea mai buna performanta din cariera la US Open.

Taylor Townsend a furnizat surpriza eliminand-o in runda anterioara pe Simona Halep cu un joc atipic.

Locul 116 mondial, Townsend a jucat serviciu voleu si nu i-a dat nicio sansa lui Halep in jocul de la fileu.

Townsend a salvat o minge de meci in meciul cu Halep in finalul setului decisiv.

Cirstea si Townsend nu s-au mai intalnit niciodata pana acum.