US Open

Asa am trait Simona Halep in primul tur la US Open

Simona Halep si-a inceput aventura la US Open, ultimul turneu de Mare Slem al anului, contra unei jucatoare din calificari.

US Open - Turul 1 SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 6 3 6
Nicole Gibbs (SUA) 3 6 2

SET 3, 6-2 Halep inchide meciul dupa doua ore fara noua minute de la prima minge. O partida mai dificila decat se anunta. Gibbs, jucatoare venita din calfiicari, a facut meciul sezonului.

SET 3, 5-1 Game de serviciu reusit de Halep. Nicio reactie din partea lui Nicole Gibbs.

SET 3, 4-1 Halep se desprinde dupa inca un break. Victoria e tot mai aproape.

SET 3, 2-1 Gibbs ramane aproape de Halep dupa un game de serviciu in care a revenit de la 0-30.

SET 3, 1-0 Break pentru Halep in debutul setului decisiv.

SET 2, 3-6 Halep nu reuseste nici de aceasta data sa-si tina serviciul si pierdul in cele din urma setul.

SET 2, 3-5 Sase mingi de set salvate de Halep intr-un game de peste opt minute.

SET 2, 2-5 Incredibil! Halep isi pierde la zero serviciul. Un forehand dezordonat trimis afara la 0-40.

SET 2, 2-4 Un break recuperat de Halep la zero. S-a speriat si Gibbs de avantajul obtinut pe tabela.

SET 2, 1-4 Inca un break reusit de Gibbs. Nimic nu mai merge in jocul Simonei Halep.

SET 2, 1-2 Reactioneaza Halep si pune primul game pe tabela in acest set secund.

SET 2, 0-1 Gibbs trece in premiera la conducere dupa un break.

SET 1, 6-3 Break si primul set ii revine Simonei Halep.

SET 1, 4-3 Halep ramane la conducere dupa obtinerea unui nou break. Gibbs a pierdut initiativa de la 30-30 in acest game.

SET 1, 3-3 Gibbs face pasul in fata si egaleaza dupa ce si-a luat break-ul inapoi.

SET 1, 3-1 Halep isi face mai usor game-ul de serviciu. Inchide cu un as la 40-15.

SET 1, 2-0 Revine Halep de la 15-40 si confirma break-ul obtinut anterior.

SET 1, 1-0 Halep incepe cu break.

22:26 Incepe meciul cu Gibbs la serviciu.

22:20 Cele doua jucatoare au iesit pe teren pentru incalzirea dinaintea meciului.

22:06 S-a incheiat primul meci de pe arena Louis Armstrons. Andrei Rublev il scoate in patru seturi pe favoritul Stefanos Tsitsipas. In cateva momente pe acest teren va intra Simona Halep.

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru Halep - Gibbs

Simona Halep este programata sa o intalneasca pe Nicole Gibbs din Statele Unite in al doilea meci al zilei programat pe arena Louis Armstrong, a doua ca marime de la Flushing Meadows.

O singura data s-au mai intalnit cele doua, in 2018 la Shenzhen, unde Halep a castigat cu 6-4, 6-1.

Gibbs ocupa locul 135 mondial in prezent si la US Open a ajuns cel mai departe in turul 3, in 2014.

In acest an Gibbs a disputat trei finale in circuitul ITF, dintre care a castigat una.