US Open

LIVE Finala US Open: Novak Djokovic - Andy Murray

Onlinesport.ro a transmis în direct, luni seara, de la 23:00, finala turneului masculin de la US Open, una în care s-au întâlnit detinatorul titlului, Novak Djokovic, si britanicul Andy Murray, jucator aflat în cautarea primului titlu de Mare Slem din cariera.

Scor final: Djokovic - Murray 6-7 (10), 5-7, 6-2, 6-3, 2-6

Set 5: 2-6. Andy Murray câstiga primul sau titlu de Mare Slem dupa o finala de 4 ore si 54 de minute.

2-5 Un nou break în dreptul lui Murray. Scotianul va servi pentru titlu.

2-4 Game alb reusit de Murray si scotianul mai face un pas spre primul sau titlu de Mare Slem din cariera.

1-3 Re-break rapid izbutit de Djokovic. Sârbul nu si-a spus înca ultimul cuvânt desi se joaca de peste patru ore.

0-3 Al doilea break reusit de Murray care pare dezlantuit în acest ultim act.

0-2 Scotianul se detaseaza pe tabela printr-o revenire pe care putini o mai credeau posibila.

0-1 Murray revine în prim plan cu un break în debutul setului hotarâtor.

Set 46-3 Break Djokovic si sârbul egaleaza scorul la seturi. Intram în decisiv.

4-2 Intensitate formidabila si un schimb de 30 de lovituri care l-a lasat la propriu pe Djokovic în genunchi. Cu toate acestea sârbul câstiga game-ul de serviciu si pastreaza diferenta de doua lungimi.

3-1 Moment dificil trecut cu bine de sârb. Murray a avut minge de break prin care ar fi putut egala scorul, dar Djokovic s-a salvat in extremis cu serviciul.

2-1 Murray salveaza minge de break si ramâne aproape de Djokovic. Un 0-3 cu serviciul sârbului ar fi echivalat mai mult ca sigur cu pierderea setului patru.

2-0 Jocul curge clar în favoarea lui Djokovic. Scotianul Murray pare usor debusolat dupa cinci game-uri la rând obtinute de sârb.

1-0 Lui Djokovic îi iese totul în aceasta perioada a meciului. Break pentru fostul lider mondial în debutul setului.

Set 3: 6-2 Djokovic reduce din diferenta si ramâne în meci. 3 ore si 12 minute de la primul serviciu.

5-2 Al doilea break în dreptul lui Djokovic si sârbul pare a pecetlui soarta setului al treilea.

4-2 Murray a ratat doua mingi de break la 3-2 în favoarea lui Djokovic si sârbul reface diferenta de doua game-uri dupa patru puncte consecutive.

2-1 Djokovic trece la conducere cu break. Sârbul nu a mai condus de la 5-4 si 6-5 în primul set.

1-1 Schimb spectaculos de mingi si Djokovic obtine punctul si game-ul cu un voleu incredibil din apropierea fileului. Spectatorii sunt în picioare.

0-1 Murray revine de la 15-40 si dupa patru puncte obtinute cu serviciul trece la conducere în debutul setului al treilea.

Set 2: 5-7 Doua erori majore comise de Djokovic cu forehandul si Murray câstiga al doilea set în urma unui break. A fost un set mult mai disputat decât primul. Murray a avut 4-0 si a servit pentru set la 5-3, dupa care Djokovic a revenit egalând scorul la cinci. În cele din urma dupa 2 ore si 26 de minute Murray se detaseaza la 2-0 la seturi.

5-6 Murray întrerupe seria lui Djokovic si se apropie din nou la un singur game de câstigarea setului.

5-5 Murray urca neinspirat la fileu pe o minge moale si Djokovic îl taxeaza cu un lob câstigator. Revenire formidabila a sârbului.

4-5 Djokovic reuseste break-ul chiar când Murray servea pentru câstigarea setului secund.

1-4 Semne de viata din partea lui Djokovic care revine rapid cu un break.

0-4 Dublu break reusit de Murray. Raportul erorilor nefortate este 11-1 în favoarea lui Djokovic.

0-3 Scotianul Murray se afla în deplin control si are mari sanse sa câstige rapid setul al doilea.

0-2 Murray face break-ul si rupe echilibrul în acest set al doilea. Djokovic pare temator si nu-si gaseste ritmul pe teren.

0-1 Murray începe bine actul secund si trece din nou la conducere la capatul unui game solid pe propriul serviciu.

INFO: În loja apropiatilor lui Andy Murray se afla si celebrul antrenor scotian Sir Alex Ferguson de la Manchester United.

Set 1: 6-7 Primul set îi revine lui Murray cu 12-10 într-un tie-break interminabil. Scotianul a avut nevoie de 6 mingi de set pentru a trece în avantaj. Astfel primul set s-a încheiat dupa 1 ora si 28 minute în conditiile în care doar tie-breakul a durat 25 de minute.

6-6 Cei doi merg cap la cap si astfel ajungem în tie-break pentru departajare în setul inaugural.

4-4 Djokovic restabileste egalitatea dupa al doilea sau break. Ultimul punct a fost extrem de spectaculos, cu Murray împins la o defensiva totala si prelungita. Dupa mai multe smashuri esuate, Djokovic a izbutit în cele din urma break-ul.

2-4 Pentru prima data în aceasta finala un jucator se distanteaza la doua game-uri. Murray preia conducerea meciului si arata ca este mai bine adaptat la conditiile meteo.

2-3 Djokovic greseste mai mult în acest debut de partida si Murray profita trecând din nou la conducere cu un break. Vântul sufla din nou cu putere si influenteaza vizibil schimbul de mingi.

2-2 Ambii jucatori si-au câstigat în premiera game-urile pe propriul serviciu.

1-1 Re-break Djokovic. Vântul afecteaza din nou jocul la fel ca în prima parte a semifinalei dintre Djokovic si Ferrer.

0-1 Break la zero reusit de Murray.

23:10 A început finala cu Djokovic la serviciu.

INFO: Djokovic îl conduce pe Murray la general cu 8-6. Ultima întâlnire a celor doi a avut loc în semifinalele turneului olimpic de la Londra, unde Murray s-a impus cu 7-5, 7-5.