Roland Garros

Primul sfert de finală pentru Jabeur la Roland Garros

Jucătoarea Ons Jabeuer a deschis ziua de luni la Roland Garros cu o victorie convingătoare.

Jabeur nu a stat prea mult la discuții cu Bernarda Pera în primul meci al zilei pe arena centrala Philippe Chatrier, impunându-se cu 6-3, 6-1, după o oră și trei minute.

Cu acest rezultat, Jabeur bifează prezența în sferturile de finală la toate cele patru turnee de Mare Șlem din calendar.

Cap de serie numărul 7, Jabeur va evolua în sferturi cu învingătoarea meciului Sara Sorribes Tormo – Beatriz Haddad Maia, două sportive ajunse în premieră între primele 16 într-un turneu major.

Jabeur este singura jucătoare din Tunisia ajunsă în sferturi la Roland Garros.

Haddad Maia este prima jucătoare din Brazilia ajunsă în optimi la Roland Garros, după Patricia Medrado în 1979.

Sorribes Tormo ocupă locul 132 mondial.

UPDATE

Beatriz Haddad Maia a revenit de la set pierdut și a învins-o pe Sara Sorribes Tormo, scor 6-7, 6-3, 7-5.