Roland Garros

Sorana Cirstea, calificare in optimi la Roland Garros dupa un meci solid

Jucatoarea Sorana Cirstea s-a calificat, vineri, in optimile de finala la Roland Garros dupa o victorie in doua seturi obtinuta in fata rusoaicei Darya Kasatkina. Este prima victorie a Soranei in fata rusoaicei de pe locul 37 mondial.

Este pentru a doua oara in cariera cand Sorana Cirstea ajunge intre primele 16 jucatoare la Roland Garros.

Cirstea se afla la un meci distanta de egalarea celui mai bun rezultat la Grand Slam-ul din capitala Frantei, sfertul de finala atins in 2009.

Sorana va juca pentru calificarea in sferturi cu Tamara Zidansek din Slovenia, ocupanta locului 81 mondial.

Un meci pe care Sorana Cirstea, la forma aratat pana acum, il abordeaza din postura de favorita la victorie.

FINAL Cirstea - Kasatkina 6-3, 6-2

SET 2, 6-2 Sorana Cirstea inchide meciul la serviciu si se califica in optimi dupa un meci de o ora si 24 de minute pe care l-a controlat in totalitate.

SET 2, 5-2 Eroare nefortata comisa de Kasatkina la minge de break si Cirstea face un pas mare spre calificarea in optimi.

SET 2, 3-2 Game la zero de serviciu pentru Kasatkina.

SET 2, 3-1 Senzational rever castigator reusit de Cirstea la 40-30. Controleaza jocul sportiva din tara noastra.

SET 2, 2-1 O pedepseste Soana pe adversara cu doua retururi castigatoare. Inca un break, al treilea din tot atatea game-uri in acest set.

SET 2, 1-1 Trei erori nefortate comise la rand de Cirstea si se produce rebreak-ul.

SET 2, 1-0 Scurta pusa de Kasatkina, minge la care Cirstea ajunge si inchide punctul obtinand break-ul.

SET 1, 6-3 Cirstea inchide primul set dupa o eroare a adversarei din a cincea sansa avuta. Un prim set de 53 de minute.

SET 1, 5-3 Minge de set ratata de Sorana pe serviciul advers. Rusoaica se agata de acest game si ramane pentru moment in set.

SET 1, 4-2 Break din nou pentru Cirstea. Adversara a condus cu 30-0 si 40-30.

SET 1, 3-2 Sorana isi pierde serviciul in premiera.

SET 1, 2-0 Break reusit de Cirstea.

SET 1, 1-0 Cirstea revine de la 0-40 si castiga game-ul la mare lupta.

17:42 A început meciul cu Sorana la serviciu

UPDATE 17:28 Spaniolul Davidovich Fokina l-a invins pe norvegianul Ruud dupa un meci maraton de 4 ore si 36 de minute. Trei dintre seturi au avut fiecare peste o ora.

O singura data s-au mai duelat Sorana Cirstea si Darya Kasatkina, in 2018, la Madrid.

Jucatoarea din Rusia a castigat atunci disputa din turul secund, cu 6-3, 6-1.

Kasatkina ocupa locul 37 in ierarhia mondiala, in timp ce Cirstea a inceput Grand Slam-ul de la Roland Garros in pozitia 54.

In clasamentul mondial virtual Cirstea a ajuns pe locul 47 prin calificarea in turul 3 la Roland Garros.

Trecerea in turul urmator, optimi de finala, ar aduce o urcare de alte trei pozitii pentru Sorana.