Roland Garros

Irina Begu rateaza calificarea in sferturi la Roland Garros

Jucatoarea Irina Begu a fost invinsa, luni, in optimile de finala la Roland Garros, dupa ce a castigat primul set cu americanca Jessica Pegula.

Irina Begu ramane cu egalarea celei mai bune performante din cariera la Roland Garros, optimi de finala. Faza a competitiei in care a mai ajuns in 2016.

Pentru accederea in optimi Begu va incasa 189.000 de euro si 240 de puncte in clasamentul mondial.

Begu va urca nu mai putin de 21 de locuri in clasamentul WTA pana pe pozitia 42, cu 1248 de puncte.

FINAL Begu - Pegula 6-4, 2-6, 3-6

SET 3, 3-6 Final de partida. Un break a facut diferenta in decisiv in favoarea americancei.

SET 3, 1-3 Primul break al setului deisiv este obtinut de Pegula.

SET 2, 2-6 Pegula trimite meciul in decisiv. Un set al doilea practic fara istoric.

SET 2, 1-3 Serviciu pierdut de Begu.

SET 2, 1-0 Game la zero Begu pe serviciul ei.

SET 1, 6-4 Begu inchide primul set cu game la zero pe propriul serviciu.

SET 1, 5-4 Break imediat reusit de Begu. Va servi pentru castigarea primului set.

SET 1, 4-4 Begu scapa o minge usoara in afara terenului si Pegula isi ia break-ul inapoi dupa 36 de minute de la inceputul meciului.

SET 1, 4-2 Cel mai complicat game de serviciu pentru Begu. In primele doua jocuri de serviciu cedase cate un punct, acum Pegula a impins scorul in prelungiri.

SET 1, 3-1 Inca un game solid reusit de Begu pe serviciul sau. Pana acum un meci controlat de Irina care nu resimte presiunea unei calificari in sferturi.

SET 1, 2-0 Primul game de serviciu adjudecat de Begu. Serviciu as reusit de Irina.

SET 1, 1-0 Begu incepe cu break, dupa ce Pegula a avut 40-30. Un inceput cum nu se poate mai bun pentru jucatoarea din Romania.

16:44 Incepe meciul cu Pegula la serviciu.

16:38 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire.

Irina Begu a invins-o pe Jessica Pegula in precedentele doua dispute directe de pana acum.

Ambele dispute au avut loc pe hard, in 2020 la Indian Wells (turneul de 125.000 de dolari) si in acest an la Melbourne Summer Set 2.

Begu a castigat de fiecare data in minimum de seturi.

O eventuala calificare in sferturile de finala ar reprezenta cea mai mare performanta a carierei pentru Irina Begu.