Roland Garros

Irina Begu a facut spectacol in primul tur la Roland Garros. Victorie in mai putin de o ora!

Sursă foto: twitter.com/rolandgarros

Irina Begu a spulberat-o pe chinezoaica Lin Zhu in turul inaugural de la Roland Garros, meci in care nu i-a lasat adversarei nicio sansa.
Nu ai TV? Apasa aici pentru a vedea meciul live video

Roland Garros - Turul 1 SET 1 SET 2 SET 3
Irina Begu (ROU) 6 6
Lin Zhu (CHN) 1 1

Victorie categorica obtinuta de Irina Begu si calificare in turul 2 la Roland Garros dupa doar 58 de minute. De mult n-am mai vazut-o pe Begu controland atat de autoritar o partida la acest nivel.

Begu joaca in turul doi cu invingatoarea meciului dintre Anett Kontaveit (Estonia) si Karolina Muchova (Cehia).

In turul doi la Roland Garros mai este calificata si Sorana Cirstea, iar marti dupa-amiaza intra in competitie si Simona Halep, cu sanse mari sa treaca de turul inaugural.

SET 2, 6-1 Begu inchide meciul la serviciu, dupa ce a revenit de la 0-30.

SET 2, 5-1 Break la zero pentru Begu. In game-ul urmator reprezentanta Romaniei va servi pentru castigarea meciului.

SET 2, 4-1 Un game mai complicat pe serviciul lui Begu. Condusa cu 30-15, jucatoarea noastra se impune la avantaje dupa un forehand trimis afara de chinezoaica.

SET 2, 3-1 Game la zero reusit de Zhu pe propriul serviciu. Intre timp a iesit si soarele peste complexul de la Roland Garros.

SET 2, 2-0 Begu isi continua marsul triumfal in acest meci. Inca un break sub ploaia marunta care cade la Paris.

Statistica la total puncte in primul set: 28-13 Begu. Jucatoarea noastra a obtinut trei break-uri din tot atatea sanse. Zhu nicio minge de break.

SET 1, 6-1 Begu inchide primul set cu break si va incepe setul secund la serviciu.

SET 1, 4-1 Inca un break obtinut de Begu, jucatoare care controleaza pana acum acest prim set.

SET 1, 3-1 Begu isi castiga serviciul cu un singur punct cedat si ramane la conducere.

SET 1, 2-0 Inceput ideal de partida pentru Begu, jucatoare care a reusit break-ul inca din game-ul inaugural.

12:05 A inceput meciul cu Zhu la serviciu.

Lin Zhu are 25 ani si ocupa locul 106 mondial. Cel mai sus a fost pe 93 WTA. La Roland Garros joaca pentru prima data pe tabloul principal, dupa ce in 2015 si 2016 a pierdut in calificari.

Doar trei meciuri pe zgura a disputat Lin Zhu inaintea turneului de la Roland Garros, castigand doar unul.