Roland Garros

GAME cu GAME Simona Halep in turul 2 la Roland Garros cu Watson

Simona Halep s-a calificat, marti, fara probleme in turul doi la Roland Garros, unde va evolua impotriva unei jucatoare din Marea Britanie, joi. Simona Halep-Heather Watson a fost live joi seara, dupa ora 18:30.

LIVE Halep - Watson 6-2, 6-4

SET 2, 6-4 (20:14) O prima minge de meci ratata de Halep, dar a doua sansa nu mai este irosita. Finalizare cu dreapta in lung de linie si Halep este in turul 3.

SET 2, 5-3 (20:02) Campioana adevarata Halep. Dupa ce comite o dubla eroare nici nu baga in seama acest mic inconvenient si pune mingea in teren pentru a castiga punctul cu lovitura direct castigatoare.

SET 2, 4-3 (20:00) Watson mai pune o scurta la fileu. I-am pierdut numarul pana in acest punct al meciului, insa scurta poate trada un joc de criza din partea celei care o practica. Watson joaca de parca ar fi ultimul meci al carierei, dar nu are consistenta in lovituri. Alterneaza reusitele de senzatie, cu erori nefortate si aceasta fragmentare nu poate conduce spre succes.

SET 2, 4-2 (19:53) Halep castiga game-ul cu o lovitura castigatoare de forehand. Superba reusita intr-un game in care Simona a mai dat un as.

SET 2, 3-1 (19:47) Halep revine de la 0-30 pe propriul serviciu si castiga patru puncte la rand cu lovituri direct castigatoare.

SET 2, 2-1 (19:43) Doua mingi de break Halep si ruptura se produce. Foarte bun returul lui Halep si britanica trimite afara.

SET 2, 1-1 (19:40) Ce explozie din partea acestei Watson, o jucatoare de mare risc, de totul sau nimic. Un retur devastator care o lasa fara replica pe Halep.

SET 2, 1-0 (19:38) Primul game al setului secund este unul foarte lung. Halep nu o lasa pe Watson sa scape si pune presiune pe serviciul acesteia. Halep isi macina adversara pana cand aceasta cedeaza. Break Halep si lucrurile incep sa mearga intr-o singura directie.

SET 1, 6-2 (19:28) Halep serveste cu mingi noi si face al doilea as. O consistenta devastatiare pe lovitura de forehand si Halep castiga primul set. Un nou as pentru 6-2 dupa 34 de minute.

SET 1, 5-2 (19:25) Minge de break pentru Halep. Salveaza Watson cu o scurta la fileu care o intinde serios pe Halep si o obliga la un spagat. In cele din urma Watson cedeaza si trimite afara. Break Halep, al doilea in acest set, si urmeaza la serviciu.

SET 1, 4-2 (19:18) Superb jocul Simonei. Un serviciu as la T si o scurta care ii rupe gleznele adversarei, daca este permisa formularea mai plastica. Simona se distanteaza in premiera la doua lungimi.

SET 1, 3-2 (19:15) Trei mingi de break pentru Halep. Britanica greseste mai mult. Primele doua puncte sunt anulate de Watson, dar a treia minge este trimisa afara. Break Halep.

SET 1, 2-2 (19:11) Este randul lui Watson sa profite de o dubla greseala si sa aiba doua mingi de break. Watson acopera foarte bine terenul, alerga in permanenta stanga-dreapta si loveste adanc in terenul Simonei. Break asadar si din nou egalitate.

SET 1, 2-1 (19:07) Doua sanse de break acum pentru Halep. Dintr-odata jocul lui Watson s-a gripat. Halep face break-ul cu un retur castigator.

Un prim game de serviciu in care Simona a inteles ca are nevoie de cel mai bun tenis al sau pentru a trece de aceasta Watson

SET 1, 1-1 (19:03) Watson incepe in forta si este foarte agresiva. Urca la fileu si castiga punctul cu dreapta (15-30). Halep raspunde cu o lovitura spectaculoasa in diagonala scurta a terenului. Sansa de break pentru Watson dupa o minge in fileu. Britanica este dispusa la riscuri mari in acest meci. Asa se intampla si acum cand trimite hazardat in afara terenului.

SET 1, 0-1 (18:58) Un prim game de control in care Halep isi cauta reperele pe teren. Halep revine de la 40-15 pentru britanica, semn ca nu vrea sa cedeze niciun centimetru fara lupta. Pana la urma Watson isi castiga game-ul de serviciu.

18:53 Incepe meciul cu Simona Halep la primire.

18:39 S-a incheiat meciul lui Murray cu victoria acestuia in trei seturi. Urmeaza Halep cu Watson.

18:10 Meciul lui Halep incepe la finalul partidei Murray - Matosevic, in care britanicul conduce cu 2-0 la seturi.

Halep o va infrunta pe Heather Watson, jucatoare care a trecut in runda inaugurala de Barbora Zahlavova Strycova din Cehia, cu 6-3, 6-4.

Nascuta pe 19 mai 1992, Watson ocupa locul 92 in ierarhia mondiala si atinge cea mai buna performanta la Roland Garros, turul doi, unde a mai jucat in 2011 si 2012.

Cel mai bun rezultat al britanicei in turneele de Mare Slem este turul 3 atins la Wimbledon (2012) si Australian Open (2013).

Halep si Watson s-au intalnit o singura data, in 2013 la US Opei in primul tur, cand Halep a castigat destul de greu in trei seturi, cu 4-6 6-4 6-2.