Roland Garros

Irina Begu castiga dramatic disputa cu Jasmine Paolini

Jucatoarea Irina Begu s-a calificat, marti, in turul secund la Roland garros dupa o partida de trei seturi cu italianca Jasmine Paolini.

Irina Begu a castigat meciul, cu 4-6, 6-1, 7-6 (10-5), dupa ce in setul decisiv a condus cu 3-0 si apoi s-a vazut condusa cu 5-3.

Begu si-a castigat game-ul de serviciu (4-5), dupa care a reusit break-ul chiar cand adversara din Italia servea pentru castigarea partidei.

S-a ajuns in tie-break unde Begu a fost mai atenta si a gresit mai putin, inchizand partida cu 10-5.

Un meci de doua ore si cinci minute inceput luni si intrerupt de ploaie la 1-0 pentru Begu in setul decisiv.

Irina Begu isi asigura prin calificarea in turul secund 84.000 de euro si 45 de puncte in clasamentul WTA.

In turul doi o va intalni pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, favorita numarul 30 a turneului.

Begu devine astfel a doua jucatoare din Romania calificata in turul al doilea, dupa Sorana Cirstea care a evoluat in chiar prima zi a turneului.

Marti vor mai evolua Simona Halep, Irina Bara si Mihaela Buzarnescu.