Roland Garros

Irina Bara obtine calificarea pe tabloul principal la Roland Garros

Jucatoarea Irina Bara a obtinut a treia victorie in calificarile de la Roland Garros si a obtinut astfel dreptul de a evolua pe tabloul principal de 128 de pozitii.

Irina Bara (114 WTA) a invins-o in ultimul tur al calificarilor pe japoneza Nao Hibino, cu 7-6 (5), 6-4, dupa un meci de doua ora si patru minute.

Doar primul set a avut o intindere de o ora si opt minute, dupa ce Bara a revenit de la 0-2, 1-3 si 4-5.

Doua erori nefortate comise de japoneza au inclinat balanta intr-un tiebreak extrem de disputat.

Bara s-a desprins in setul secund la 5-1, Hibino reusind sa recupereze spectaculos pana la 5-4, cand jucatoarea din tara noastra a inchis meciul cu un break.

In ultimul tur al calificarilor va evolua si Mihaela Buzarnescu impotriva suedezei Mirjam Bjorklund (150 WTA).