Europa League

CALIFICARE! CFR Cluj ajunge in primavara europeana

Echipa CFR Cluj a obtinut calificarea in 16-imile de finala din Europa League dupa 2-0 (0-0) cu Celtic Glasgow in ultima etapa a fazei grupelor.

Asa am trait CFR - Celtic

Campioana Romaniei avea nevoie de un punct sau de un rezultat negativ pentru Lazio in deplasarea de la Rennes pentru a ramane pe locul doi in grupa.

CFR Cluj a jucat insa la victorie in fata unei echipe care a venit in Romania cu toti sacii in caruta, Celtic fiind deja calificata din postura de castigatoare a grupei.

Omrani a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, in minutul 18, cu un sut din 16 metri direct in portarul Gordon.

Dan Petrescu i-a montat puternic pe jucatorii sai la pauza si CFR Cluj a iesit hotarata sa transeze disputa cu Celtic in ultimele 45 de minute ramase de jucat.

Burca a deschis scorul in minutul 49 cu o lovitura de cap din sase metri la o centrare a lui Deac din corner.

Dan Petrescu, prima reactie dupa calificare. Ce adversar isi doreste in 16-imile Europa League

La doua minute dupa aceasta reusita Deac a trecut pe langa 2-0 cu un sut din interiorul careului. Portarul Gordon a respins in extremis cu o mana in lateral.

Acelasi Deac a pasat decisiv la reusita lui Djokovic din minutul 70. Reluare cu latul din partea jucatorului croat si CFR Cluj isi asigura matematic locul intre cele mai bune 32 de echipe din Europa League.

O campanie inceputa de CFR Cluj in luna iulie si un parcurs european de exceptie, cu doua victorii in patru confruntari contra lui Celtic.

Ne amintim ca CFR le-a mai invins in acest sezon pe Astana, Maccabi Tel-Aviv, Lazio si Rennes de doua ori.

Celtic ramane fara victorie in deplasarile din Romania.

CFR Cluj: Arlauskis - Susici, Burcă, Cestor, Camora - Djokovici (Luis Aurelio '83), Bordeianu, Culio - Deac (Hoban '85), L. Traore, Omrani (Golofca '74). Antrenor Dan Petrescu;

Celtic: Gordon - Bauer, Jullien (Ajer '46), Bitton, Bolingoli - Robertson, Ntcham - Sinclair, L. Morgan (Bayo '67), M. Johnston (Karamoko '73) - Griffiths. Antrenor Neil Lennon.

Cartonaş galben: Camora '68.

Arbitri: Halis Ozkahya - Ceyhun Sesiguzel şi Ekrem Kan - Alper Ulusoy (toţi din Turcia).

Clasament final in Grupa CFR-ului, cu record de puncte pentru o echipa romaneasca intr-o grupa de cupa europeana:

1. Celtic 13 puncte (10-6)
2. CFR Cluj 12 puncte (6-4)

3. Lazio 6 puncte (6-9)
4. Rennes 3 puncte (5-8).