Europa League

AC Milan ajunge în sferturile Europa League. ”Submarinul Galben” a fost aproape de o ”remontada”

Echipa AC Milan continuă aventura europeană în a doua competiție valorică.

Fosta campioană a Europei a plecat victorioasă după returul cu Slavia Praga, scor 3-1, echipă pe care o învinsese cu 4-2 în tur, pe San Siro.

Soarta calificării s-a tranșat încă din prima repriză, Milan intrând la pauză cu 3-0.

Jurasek a redus din diferență pentru Slavia Praga cu șase minute înaintea finalului.

Într-o altă partidă din returul optimilor de finală în Europa League, West Ham United a zdrobit pe Freiburg la Londra, cu 5-0, obținând calificarea cu scorul general de 5-1.

Golul lui Rafa Silva a înclinat balanța în ecuația calificării pentru Benfica Lisabona în deplasarea de la Glasgow, cu Rangers.

Villarreal a încercat imposibilul pe teren propriu cu Marseille, dar Submarinul Galben s-a consolat în final doar cu o victorie de palmares, scor 3-1.