Cupa Romaniei

UTA, prima semifinalistă în Cupa României Betano

Echipa UTA Arad s-a calificat, marți seara, în semifinalele Cupei României, după ce a învins la limită FCU Craiova 1948 într-un meci disputat pe teren propriu.

Arădenii au tranșat disputa, cu 1-0, prin reușita lui Virgiliu Postolachi. Atacantul moldovean în vârstă de 23 de ani a profitat de un spațiu mare în apărarea oaspeților și a punctat cu un șut printre picioarele portarului Ion Cristian Gurău, în minutul 17.

Este al doilea meci consecutiv în care Postolachi marchează, după cel din campionat cu Universitatea Cluj.

UTA ar putea reîntâlni Șepcile Roșii în semifinalele din Cupa României Betano, dacă echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău va trece de Hermannstadt.

Meciul Hermannstadt – Universitatea Cluj va avea loc, miercuri, de la ora 19:00.

Joi sunt programate ultimele două sferturi de finală: Sepsi – CS Mioveni (18:00) și CFR Cluj – FC Argeș (21:00).

Caseta tehnică

UTA: Kucher - Vukcevic, Chindriş (Hoxhallari 74), Benga, Roger - Batha, Cascini (Anton 62) – Postolachi (Otele 62), Ubbink, Şteau (Keseru 46) – Milosevic (R. Pop 46). Antrenor: Laszlo Balint.

FCU Craiova 1948: Gurău - R. Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert - D. Albu, Asamoah - G. Ganea, Jibril, Mascarenhas (Bauza 58) - Blănuţă (Bahassa 46). Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Cascini 52, Kucher 90+2 / Asamoah 12, Duarte 61, Bahassa 90+2, Sidibe 90+2.

Arbitri: Horatiu Mircea Feşnic - Alexandru Cerei, Mihai Marius Marica.