Cupa Romaniei

Oțelul Galați, a doua semifinalistă din Cupa României Betano

Echipa Oțelul Galați s-a calificat în finala Cupei României Betano după victoria cu 2-1 obținută pe teren propriu cu Universitatea Cluj.

Cisse a deschis scorul în minutul 12 cu o lovitură de cap din centrarea lui Bodișteanu dintr-o lovitură liberă.

Universitatea Cluj a restabilit egalitatea prin Nistor din penalty în minutul 45+1. Lovitura de la 11 metri a fost acordată pentru faultul comis de Cisse asupra lui Roger.

Partida se îndrepta spre cele două reprize de prelungiri când Chipciu a trimis în propria poartă după un corner al gazdelor, în minutul 90.

Oțelul a ratat o lovitură de la 11 metri la ultima fază a meciului prin Malle, dar soarta calificării nu mai putea fi schimbată.

Pentru Oțelul este a doua finală de Cupa României din istorie, după cea din sezonul 2003-04, când gălățenii pierdeau în fața lui Dinamo.

Finala din acest sezon dintre Oțelul Galați și Corvinul Hunedoara se va disputa pe 15 mai pe stadionul ”Municipal” din Sibiu.