Cupa Romaniei

U Cluj întoarce rezultatul cu Hermannstadt și se califică în semifinalele Cupei României

Condusă la pauză cu 1-0, echipa Universitatea Cluj a întors rezultatul spectaculos în partea secundă a meciului cu Hermannstadt și s-a impus, în deplasare, cu 2-1.

Un rezultat care califică echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău în penultimul act din Cupa României Betano.

Hermannstadt a deschis scorul prin Baba Alhassan, în minutul 40, cu o lovitură de cap din cinci minute, după o centrare din flancul stâng.

U Cluj a revenit în partea secundă prin golurile lui Alexandru Chipciu (min.51) și Mamadou Thiam (min.75).

Prima semifinală din Cupa României Betano arată astfel: U Cluj – UTA Arad.

Cealaltă semifinală se va stabili, joi, în urma meciurilor Sepsi – CS Mioveni (18:00) și CFR Cluj – FC Argeș (21:00).

Caseta tehnică

Hermannstadt: Muţiu - Butean, Ene, Stoica, Opruţ - Mino Sota, Biceanu (Iancu ’74) – Petrescu (Bărbuţ ’59), Alhassan (Limaj ’87), Oroian (Iancu ’87) – Babic (Paraschiv ’59). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Universitatea Cluj: Iliev - Oancea, Ilie, Ispas, Goranov – Remacle (Filip ’46), Simion (Bic ’46), Nistor (Chipciu ’46), Haită – Tescan (Martic ’72), Jose Gomes (Thiam ’62). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Meciul a fost arbitrat de Andrei Florin Chivulete.