Mexic
0
0
Polonia

Penalty ratat de Lewandowski in Mexic - Polonia, scor 0-0 | Primul meci la Mondial cu o femeie arbitru

Atacantul Robert Lewandowski ramane fara gol la Cupa Mondiala dupa prima partida sustinuta de Polonia la turneul final din Qatar.

Atacantul polonez legitimat la FC Barcelona a obtinut lovitura de la 11 metri, in minutul 55, dupa interventia VAR.

Tot el a executat si portarul mexican Ochoa a reusit sa blocheze, astfel ca Robert Lewandowski amana momentului primului gol pentru Polonia la o Cupa Mondiala.

O remiza care ajuta Argentina dupa ce sud-americanii au pierdut surprinzator cu Arabia Saudita, scor 1-2.

Sauditii ocupa primul loc intr-o grupa deschisa oricarui rezultat in lupta pentru primele doua pozitii.

Echipele din CONCACAF, zona din care vine Mexic, raman cu o victorie in ultimele 15 meciuri la Cupa Mondiala contra echipelor europene (6 egaluri si 8 infrangeri).

Mexic incepe un Mondial pentru a patra oara in istorie cu o remiza, dupa editiile din 1966 (1-1 Franta), 1970 (0-0 Uniunea Sovietica) si in 2010 (1-1 Africa de Sud).

Meciul Mexic - Polonia a intrat in istorie ca prima partida la Cupa Mondiala cu o femeie in brigada de arbitri. E vorba de frantuzoaica Stephanie Frappart, al patrulea oficial.

Mexic: Ochoa – J. Sanchez, Montes, H. Moreno, Gallardo - H. Herrera (C. Rodriguez 71), E. Alvarez, L. Chavez - Lozano, H. Martin (Jimenez 71), A. Vega (Antuna 84). Selectioner: Gerardo Martino.

Polonia: Szczseny - Bereszynski, Glik, Kiwior - Cash, Kaminski, Krychowiak, Szymanski (Frankowski 71), Zalewski (Bielik 46) – Zielinski (Milik 87), Lewandowski. Selectioner: Czeslaw Michniewicz.

19:56

Final de partida. Un egal care ajuta Argentina, echipa invinsa de Arabia Saudita. Primul loc in Grupa C dupa prima etapa ocupat de Arabia Saudita!

87'
75'

Frankowski se alege cu cartonaș galben dupa o talpa pusa unui adversar. O intrare urata din spate.

66'

Sut trimis de Vega, decarul mexican, peste poarta.

64'

Interventie decisiva a lui Szczesny la devierea lui Martin cu capul.

58'

Ochoa apara lovitura de la 11 metri executata de Lewandowski. Atacantul polonez ramane fara gol la Cupa Mondiala.

55'

Penalty pentru Polonia si galben acordat lui Moreno.

54'

Arbitrul merge la margine pentru reluarea oficiala.

53'

Verificare VAR la tinerea lui Lewandowski in careu.

53'

Lewandowski blocat in interiorul careului mexican.

52'

Polonia fără sut pe poarta pana in acest minut.

49'

Lovitura libera pentru Polonia ramasa fara rezultat.

46'

Start de repriza secunda.

18:49
18:48

Cele doua echipe intra la vestiare cu 0-0. Un meci deschis oricarui rezultat. O remiza ajuta Argentina, invinsa surprinzator de Arabia Saudita mai devreme in aceasta Grupa C.

45'

Mexicanii controleaza centrul terenului si domina finalul reprizei. In continuare 0-0 fara mari ocazii.

28'

Ocazie pentru mexicani la patrunderea lui Gallardo.

8'

Al treilea corner consecutiv pentru Polonia. Scapa si de aceasta data mexicanii.

7'

Lewandowski reia cu capul spre poarta. Mingea e deviata si va fi un nou corner pentru polonezi.

6'

Replica Polonia prin Kaminsky. Acesta patrunde in viteza in careu si e blocat de Gallardo cu pretul unui corner.