1
Australia
Goodwin 9'

Asa am trait Franta - Australia

Campioana mondiala Franta a intrat in scena contra Australiei, marti seara, de la ora 21:00, intr-un meci din Grupa D la Cupa Mondiala. Anterior, in aceasta grupa Danemarca si Tunisia au remizat (0-0).

23:01

90'

Portarul Ryan respinge in extremis reluarea cu capul a lui Konate.

73'

Giroud tocmai l-a egalat pe Thierry Henry in topul marcatorilor din nationala Frantei (51).

68'

Gol Giroud!

Mbappe centreaza din stanga si Giroud inscrie cu o lovitura perfecta de cap.

67'

Gol Mbappe!

Franta se distanteaza pe tabela prin Mbappe. Finalizare cu capul din sase metri din pasa lui Dembele.

67'

Un jucator australian respinge de pe linia portii mingea sutata de Griezmann. Franta cauta sa inchida meciul pentru a nu avea surprize pe final.

60'

Mbbape patrunde in careu si e blocat in ultimul moment. Corner din care francezii nu obtin nimic.

50'

Executie spectaculoasa incercata de Giroud din interiorul careului. Ce gol ar fi iesit?!

47'

Primul corner al meciului pentru australieni.

46'

Start de repriza secunda. Nicio modificare la pauza.

21:56

Franta conduce la pauza, scor 2-1, dupa ce Australia a deschis scorul.

45'

Australia aproape de gol dupa o reluare cu capul din interiorul careului. Mingea sterge bara si iese afara din teren.

45'

Ratare a lui Mbappe singur in sase metri la pasa lui Griezmann. De acolo e mai greu sa ratezi. Uriasa ocazie pentru francezi.

42'

Griezmann suteaza putin pe langa poarta din pasa cu calcaiul a lui Mbappe.

40'

Actiune rapida a francezilor. Mbappe trimite in centrul careului pentru reluarea lui Dembele peste poarta.

38'

Rabiot n-a avut loc in echipa Frantei pentru Cupa Mondiala din 2018, iar acum ofera o pasa de gol si un gol in meciul cu Australia. Briliant raspuns!

32'

Gol Giroud!

Campioana mondiala intoarce rezultatul prin Giroud. Centrare in fata portii si finalizare cu latul pentru 2-1. O faza pornita de la un balon pierdut de australieni in propria jumatate. Au vrut sa plece cu mingea jos de la portar si au platit cash, cum se spune. Gol mai devreme si acum pasa de gol Rabiot.

30'

27'

Gol Rabiot!

Franta egaleaza prin Rabiot dupa o faza simpla. de la coltul terenului. Centrare din flancul stang, dupa respingerea initiala a australienilor, si reluare cu capul din fata portii.

25'

Mbappe incearca o noua actiune personala. Strange Souttar si respinge in afara terenului.

21'

Duke incearca sutul de la distanta si nu trimite rau deloc.

11'

Hernandez, fundasul stanga francez, acuza o accidentare si are nevoie de ingrijiri medicale. A alunecat fara in duel cu Leckie, pasatorul decisiv la golul marcat de Goodwin.

9'

Gol Goodwin !

Australia deschide scorul la primul sut pe poarta. Craig Goodwin a perforat poarta lui Hugo Lloris.

5'

Incursiune a lui Mbappe in careul australian. Reusesc sa respinga "cangurii'. Mingea revine insa rapid in posesia francezilor.

1'

Francezii incep in forta si obtin deja un prim corner. Faza ramane fara rezultat.

1'

A inceput meciul, cu Franta avand prima posesie.

21:00

Didier Deschamps incepe al cincilea turneu pe banca nationalei Frantei (Record).

20:59

Cele doua echipe s-au intalnit si la precedenta editie, in faza grupelor. Franta a castigat, cu 2-1. A mai fost un amical castigat de Franta in 2013, cu 6-0, si o remiza 1-1, in 2001.

20:05

FRANTA: Lloris; Pavard, Upamecano, Konate, Hernandez; Rabiot, Tchouameni; Mbappe, Griezmann, Dembele; Giroud.

AUSTRALIA: Ryan; Behich, Rowels, Souttar, Atkinson; Irvine, Mooy, McGree; Goodwin, Duke, Leckie.