0
0
Tunisia

Danemarca si Tunisia au remizat fara goluri in primul meci din Grupa D

Grupa campioanei mondiale Franta a fost deschisa de o remiza alba intre Danemarca si Tunisia. Doua echipe care au jucat un fotbal bun si care le da sperante pentru calificarea in optimile de finala.

Cea mai mare ocazie a meciului a fost ratata de danezi prin Cornelius, in minutul 70.

Un prim 0-0 la aceasta Cupa Mondiala din Qatar care apare devreme, in al saselea meci.

Prin comparatie, la precedenta Cupa Mondiala gazduita de Rusia primul si de altfel singurul 0-0 din turneu a aparut in al 37-lea meci din cele 64 programate.

Danemarca a fost responsabila si atunci de remiza alba intr-un meci cu Franta, viitoarea campioana mondiala.

Au evoluat echipele:

Danemarca: Schmeichel – Kjaer (Jensen ’65), Andersen, Christensen - Kristensen, Delaney (Damsgaard ’45), Hojbjerg, Eriksen, Maehle - Skov Olsen (Lindstrom ‘65, Dolberg (Cornelius ’65). Selecţioner: Kasper Hjulmand

Tunisia: Dahmen – Drager (Kechrida ’88), Meriah, Talbi, Bronn, Abdi – Laïdouni (Sassi ’88), Skhiri, Ben Slimane (Sliti ’67) – Msakni (Mejbri ’80), Jebali (Khenissi ’80). Selecţioner: Jalel Kadri.

16:59

Final de partida pe Education Stadium dupa un meci cu ritm, placut pentru privitorul neutru.

90'

Faza de VAR. Suporterii tunisieni isi tin rasuflarea, insa centralul mexican a sanctionat un fault comis de Jensen inaintea hentului reclamat de danezi.

90'

Portarul tunisian respinge sutul lui Jesper Lindstrom din dreapta. Super interventia lui Aymen Dahmen.

74'

42.925 de spectatori asista la acest meci.

70'

Christensen reia cu capul si mingea loveste bara!

69'

Sansa de gol ratata de Cornelius!

61'

Centrare in careul tunisian. Respinge Yassine Meriah in corner.

60'

Pasele tunisienilor sunt acompaniate cu ole-uri din tribuna.

55'

Gol anulat Danemarcei pentru un offside. A marcat Skov Olsen, dar semnalizare a fost pentru prima pasa in careu.

52'

Impresionant corul suporterilor tunisieni masati in spatele portii lui Schmeichel.

51'

Sutul lui Drager e blocat de apararea daneza. Inceput mai bun pentru Tunisia in aceasta repriza.

50'

Christensen pune un picior salvator si blocheaza sutul lui Jebali pe contraatac.

46'

Jebali reia cu capul pe langa poarta din centrarea lui Drager.

46'

A inceput repriza secunda.

15:52

0-0 la pauza dupa o repriza dominata teritorial de Danemarca.

45'

Ocazie uriasa ratata de Tunisia prin Issam Jebali. Scapat singur cu portarul, acesta e blocat de Kasper Schmeichel. Un corner din care nu iese nimic pe tabela.

44'

Ce gafa era sa comita portarul tunisian Aymen Dahmen. Acesta a scapat mingea din maini la o repunere banala.

42'

Pierre-Emile Hojbjerg e impins in careu de Aissa Laidouni. Nu se acorda nimic. Doar repunere din 6 metri pentru Tunisia.

41'

Cinci suturi spre poarta pana acum expediate de tunisieni, inca niciunul pe spatiul portii. Danemarca are doua mingi trase pe cadrul portii. Meci echilibrat in continuare.

39'

Sansa pentru Tunisia dupa un corner. Aissa Laidouni suteaza in forta pe langa poarta.

36'

Hojbjerg suteaza din afara careului dupa un corner. Retine portarul tunisian.

32'

Drager cade in careul danez, dar jocul continua. O interventie curata din partea lui Hojbjerg.

28'

Ce bucurie sa-l vedem in teren pe Christian Eriksen la acest Mondial. In urma cu un an si jumatate acesta suferea un infarct pe teren la partida Danemarca - Finlanda de la EURO 2020.

24'

Galben incasat de Rasmus Kristensen pentru un fault dur.

23'

Gol anulat Tunisiei pentru un offside la Issam Jebali.

22'

Lovitura libera pentru danezi. Se executa inalt in careu de unde respinge Ellyes Skhiri in corner.

11'

Ocazie pentru Tunisia la sutul lui Drager din afara careului deviat de Christensen. Corner pentru Tunisia.