CM 2022

Coreea de Sud elimina Uruguay de la Cupa Mondiala la numarul de goluri marcate

Grupa H s-a incheiat, vineri seara, cu o mare surpriza. Coreea de Sud a revenit de la 0-1 si a invins Portugalia, cu 2-1, printr-un gol marcat pe contraatac in minutul 90.

Hee-Chan Hwang a marcat golul care a calificat Coreea de Sud in optimile de finala, trimitand Uruguay acasa cu primul avion.

Uruguay s-a impus in meciul cu Ghana, cu 2-0, dar aceasta ramane doar o victorie de palmares.

Reusitele lui De Arrascaeta din prima repriza nu vor ramane in istorie decat la capitolul material statistic.

Uruguayenii s-au culcat pe o ureche pana spre finalul meciului ca Portugalia nu va pierde cu Coreea de Sud si calculele au fost gresite.

Gomez, Coates si De La Cruz nu l-au putut invinge pe portarul ghanez Zigi intr-un asalt disperat al uruguayenilor.

Cavani a cazut si el in careu, insa centralul german a lasat jocul sa continue si dupa ultimul fluier a avut nevoie sa iasa din teren in fata furiei jucatorilor uruguayeni.

La 0-0, in prima repriza, Ghana a ratat o lovitura de la 11 metri prin Jordan Ayew.

Portugalia a castigat grupa in pofida infrangerii suferite (6 puncte), fiind urmata de Coreea de Sud (4 puncte / 4-4 golaveraj), Uruguay (4 puncte / 2-2 golaveraj) si Ghana 3 puncte.