CM 2022

Asa am trait meciurile decisive din Grupa H: Ghana – Uruguay si Coreea de Sud – Portugalia

Am transmis live text in aceasta pagina ultimele meciuri programate in Grupa H la Cupa Mondiala din Qatar, grupa din care doar Portugalia e sigura de prezenta in optimi.

Clasamentul final in Grupa H:
Portugalia 6 p, Coreea de Sud 4 (4-4), Uruguay 4 (2-2), Ghana 3

FINAL Ghana - Uruguay 0-2

• 90' Zigi retine sutul lui De La Cruz din lovitura libera si e gata meciul. Uruguay paraseste competitia la numarul de goluri marcate.Coreea de Sud a avut mai multe goluri marcate. Arbitrul iese sub escorta din stadion fiind la un pas sa fie luat la bataie de jucatorii uruguayeni.
  • 90' Coates reia pe langa poarta din pasa lui Cavania. Inca o sansa irosita de sud-americani. Suarez e in lacrimi pe margine.
  • 90' Zigi respinge in corner sutul lui Gomez de la distanta dupa un contraatac al uruguayenilor.
  • 90' Cavani cade in careul advers si arbitrul lasa jocul sa continue. A fost acolo un contact, dar s-a considerat ca totul a fost regulamentar.
  • 88' Ce interventie are portarul ghanez la capul lui Cavani. Nici nu mai conteaza ca a fost offside, e interventia turneului!
  • 81' Rochet respinge in corner sutul lui Kudus. O executia in forta din afara careului. Ocazie pentru Ghana!
  • 70' Zigi respinge in extremis sutul cu pamantul trimis de Valverde de la mare distanta.
  • 65' Uruguay aproape sa inchida meciul la sutul trimis de Pellistri in plasa laterala.
  • 57' Nunez cade in careu si uruguayenii solicita penalty. Arbitrul lasa jocul sa continue, dar e oprit din cabina VAR si merge la margine pentru reluarea oficiala. Arbitrul german Siebert decide ca nu e penalty!
  • 18:09 Start de repriza secunda.
  • 31' Uruguay isi dubleaza avantajul prin acelasi De Arrascaeta. Super faza creata de sud-americani si o finalizare de Mondial cu voleu din cadere. Nicio sansa pentru Zigi.
  • 25' De Arrascaeta deschide scorul si marcheaza primul gol pentru Uruguay la Cupa Mondiala din Qatar. Luis Suarez a preluat in careu si l-a intins pe Zigi, iar balonul respins de acesta a fost impins in poarta de Arrascaeta cu capul din doi metri.
  • 23' Ocazie mare pentru Uruguay dupa un balon recuperat in jumatatea adversa. Nunes lobeaza portarul, dar apare Salisu si respinge din fata portii.
  • 20' Penalty ratat! Jordan Ayew trage slab de la punctul cu var si Rochet blocheaza mingea! 0-0 in continuare.
  • 19' Uruguayenii protesteaza si blocheaza reluarea jocului. Nunez se alege cu un galben.
  • 16' Faza de penalty in careul uruguayan la contactul dintre portar si Kudus. Se verifica de catre VAR. Arbitrul merge la margine pentru a vedea reluarea oficiala. Se dicteaza lovitura de la 11 metri pentru Ghana!
  • 13' Nunez aproape sa scape singur cu portarul ghanez.
  • 12' Zigi retine fara emotii centrarea lui Arrascaeta de pe flancul drept.
  • 17:00 Start de partida.
  • Ghana (4-2-3-1): Ati-Zigi; Lamptey, Amartey, Salisu, Baba; Partey, Samed; Kudus, A Ayew, J Ayew; Williams
  • Uruguay (4-4-2): Rochet; Olivera, Gimenez, Coates, Varela; Arrascaeta, Valverde, Bentancur, Pellistri; Nunez, Suarez

FINAL Coreea de Sud - Portugalia 2-1

• 90' Coreea de Sud marcheaza prin Hee-Chan Hwang dupa un contraatac devastator si asiaticii sunt calificati la acest scor. Dincolo, Uruguay trebuie sa mai marcheze o data pentru calificare.
  • 74' Kang-in Lee suteaza peste poarta dintr-o lovitura libera.
  • 67' Ocazie mare pentru Coreea de Sud la sutul trimis de In-Beom Hwang din zona centrala.
  • 65' Silva intra in locul lui Ronaldo. Acesta nu e prea bucuros ca a fost inlocuit.
  • 52' Sut slab trimis de Ronaldo spre poarta. A ratat complet executia, insa a fost o semnalizare de la margine.
  • 18:03 Incepe repriza secunda.
  • 30' Ronaldo scapa singur cu portarul si rateaza, dar a fost un offside mare.
  • 27' Eroare uriasa in apararea lusitana si Coreea de Sud egaleaza dupa un corner prin Young-Gwon Kim.
  • 6' Portugalia deschide scorul dupa o faza rapida. Patrundere in dreapta si pasa decisiva in sase metri pentru reluarea lui Horta.
  • 17:00 A inceput meciul.
  • Coreea de Sud (4-2-3-1): Seung-gyu; Moon-hwan, Young-gwonm, Kyung-won Kwon, Jin-su; In-beom Hwang, Jung; Kang-in Lee, Jae-sung Lee, Son; Cho
  • Portugalia (4-1-2-1-2): Diogo Costa, Dalot, Pepe, António Silva, Cancelo; Neves; Nunes, Vitinha; João Mário; Horta, Ronaldo

Meciurile Ghana – Uruguay si Coreea de Sud – Portugalia incep la ora 17:00 si vor fi live text in aceasta pagina.

Vedeti aici cum arata clasamentul inaintea meciurilor decisive.

Criteriile de departajare in caz de egalitate de puncte.