Cupa Confederatiilor

Spania le-a dat doua “manita” celor din Tahiti

Scor record pentru Cupa Confederatiilor, joi seara, la finalul meciului dintre Spania si Tahiti. Un duel total dezechilibrat incheiat cu 10-0 in favoarea campioanei mondiale care a ratat si un penalty.

Fernando Torres a marcat patru goluri in minutele 5, 34, 58 si 79, tot el irosind o lovitura de la 11 metri in minutul 78.

Torres devine astfel al treilea jucator din istoria competitiei cu patru goluri marcate intr-un meci, dupa  Marzouq Al Otaibi (Arabia Saudita) si Cuauhtemoc Blanco (Mexic).

David Villa si-a trecut la randul sau in cont un hattrick in minutele 39, 49 si 65, in timp ce Silva a reusit dubla in minutele 32 si 89.

Mata si-a trecut numele pe lista marcatorilor in minutul 66.

Pentru Spania este a doua victorie in Grupa B si detinatoarea titlului mondial merge fara probleme in semifinale, acolo unde sunt deja calificate Brazilia si Italia.