Cupa Confederatiilor

Germania a ucis semifinala cu Mexic

Sursă foto: twitter.com/FIFAcom

Echipa Germaniei s-a calificat fara probleme in finala Cupei Confederatiilor dupa 4-1 cu Mexic.

Nemtii rezolvasera soarta meciului inca din minutul 8 cand Goretzka isi trecuse in cont o dubla.

Werner a majorat avantajul Germaniei in minutul 58 dupa o faza simpla ca in curtea scolii si o reluare cu latul din fata portii.

Mexicanii s-au trezit cand era prea tarziu si au trimis mai in intai in transversala prin Jimenez, pentru ca in minutul 89 Fabian sa marcheze un super gol cu o executie de la mare distanta.

Germania a reactionat imediat si a inchis tabela prin Younes la o faza de superioritate numerica in preajma careului advers.

Asadar, Germania si Chile se vor intalni, duminica, in finala Cupei Confederatiilor intr-o reeditare a meciului din grupe incheiat la egalitate, scor 1-1.