Cupa Confederatiilor

Germania si Chile la egalitate. Record pentru Alexis

Sursă foto: twitter.com/FIFAcom

In derby-ul Grupei B la Cupa Confederatiilor, Germania si Chile au incheiat la egalitate, scor 1-1.

Chilienii au deschis repede scorul, in minutul 6, prin Alexis Sanchez care a profitat de un balon pierdut de nemti in preajma propriului careu.

Arturo Vidal a pasat decisiv pentru golul cu numarul 38 marcat de Sanchez in tricoul nationalei statului Chile.

Germania a reactionat imediat prin sutul lui Draxler din actiune, insa mingea nu a prins cadrul portii lui Herrera.

Mare ocazie pentru Chile in minutul 20 la sutul lui Vargas care a intalnit transversala. O faza la care portarul Ter Stegen era batut.

Cu trei minute inaintea pauzei nemtii au egalat prin Stindl, jucator care a pus latul pentru o reluare decisiva la centrarea lui Hector din stanga.

In partea secunda cele doua echipe s-au anihilat reciproc jucand la conservarea rezultatului, astfel ca totul se va decide in ultima etapa.

Germania (4 puncte) va intalni Camerun (1 punct), iar Chile (4 puncte) va da piept cu Australia (1 punct). Teoretic la finalul grupei ne-am putea afla in situatia unei egalitati de puncte intre cele patru combatante.