Cupa Africii

Vedetele Osimhen și Salah au dat de greu în Cupa Africii

Nigeria și Egipt nu au reușit să câștige primele meciuri la Cupa Africii pe Națiuni, deși porneau ca mari favorite în fața unor adversare modeste.

Victor Osimhen a marcat pentru Nigeria în meciul cu Guinea Ecuatorială, dar doar pentru a salva remiza (1-1).

”Super vulturii” au dominat autoritar prima repriză, doar intervențiile portarului Jesus Owono păstrând echilibrul de pe tabelă.

În minutul 36 cei din Guinea Ecuatorială au dat lovitura prin Iban Salvador

Osimhen a adus egalarea după doar două minute, însă tripla campioană a Africii este acum sub presiune, în meciul următor urmând a întâlni Coasta de Fildeș, gazda turneului final.

Coasta de Fildeș a trecut în meciul inaugural de Guinea-Bissau, cu 2-0.

Într-un meci din Grupa B, Egipt a scos in extremis remiza cu Mozambic, scor 2-2, Mohamed Salah egalând în minutul 90+7.

”Faraonii” au început perfect meciul, cu gol marcat de Mostafa Mohamed în minutul 2.

Mozambicanii au întors scorul spectaculos în debutul părții secunde, cu două goluri în trei minute marcate de Witi și Clesio.

Salah a egalat in extremis dintr-un penalty validat de arbitrajul video, starul de la FC Liverpool marcând cu șansă de la punctul cu var.

În aceeși grupă, Ghana a întâlnit Capul Verde în debutul campaniei pentru căutarea primului titlu la Cupa Africii din 1982.

Capul Verde a produs surpriza, câștigând meciul cu 2-1 printr-un gol marcat în minutul 90+2.