Cupa Africii

Surpriză după surpriză la Cupa Africii. Coasta de Fildeș spulberată în ultimul meci din grupă, Egipt prinde optimile fără să fi câștigat vreun meci

Ultimele meciuri programate în Grupele A și B la Cupa Africii pe Națiuni au adus surprize dintre cele mai mari.

Coasta de Fildeș, gazda turneului final, a fost surclasată de Guinea Ecuatorială, revelația competiției, cu un neverosimil 4-0 (1-0).

”Elefanții” păstrează șanse minime de a prinde un loc în optimile de finală, după ce au încheiat grupa pe locul al treilea, cu trei puncte acumulate.

Nigeria prinde optimile de pe locul secund în urma victoriei cu 1-0 din partida contra celor din Guinea Bissau.

Ca un paradox, Egipt s-a calificat direct în optimile de finală de pe locul secund în Grupa B, chiar dacă nu a câștigat niciun meci.

În ultima partidă din grupă, ”Faraonii” au remizat 2-2 cu liderul Capul Verde, o echipă deja calificată de pe prima poziție.

Fără Mohamed Salah, accidentat, egiptenii s-au văzut egalați în minutul 90+9 de golul marcat de Bryan Texeira.

Este al treilea 2-2 consecutiv pentru Egipt la această ediție de Cupa Africii pe Națiuni.

Același rezultat s-a înregistrat dramatic și în cealaltă partidă a grupei, între Mozambic și Ghana.

Fosta campioană Ghana a condus cu 2-0, dar a fost egalată de două golluri marcate în minutele 90+1 și respectiv 90+4, primul fiind din penalty.

Ghana are doar două puncte și păstrează șanse limitate de a ajunge în optimi de pe locul al treilea.