Cupa Africii

FOTO Fault oribil la Cupa Africii in meciul Zambia-Etiopia

Etiopia a revenit la un turneu final al Cupei Africii dupa 31 ani, iar natiunea din estul continentului negru a impresionat negativ in urma unei intrari de K1 a portarului Jamel Tassew.

Acesta a fost eliminat din meciul cu Zambia dupa doar 35 de minute dupa ce l-a faultat dur pe Chisamba Lungu. Scapat singur spre poarta adversa, Lungu a fost intampinat de Tassew cu o intrare desprinsa din luptele de kickboxing.

Zambia a deschis scorul prin Mbesuma in finalul primei reprize, dar Etiopia a gasit resursele pentru a rezista si chiar a obtine o remiza in fata detinatoarei titlului.

Adane Grima a marcat in minutul 65 primul gol pentru "antilope" la Cupa Africii dupa 37 de ani.

La meciul jucat la Nelspruit au asistat 10.000 de spectatorii, 3.000 dintre acestia fiind etiopieni.

AZn cealalta partida a Grupei C, Nigeria si Burkina Faso au incheiat de asemenea la egalitate, scor 1-1. Emenike a deschis scorul pentru nigerieni in prima repriza, iar Alain Traore a adus o nesperata egalare pentru burkinavezi in al patrulea minut de prelungire.

Rezultatele inregistrate pana acum la Cupa Africii 2013:

Grupa A: Africa de Sud-Capul Verde 0-0 si Angola-Maroc 0-0
Grupa B: Ghana-Congo 2-2 si Mali-Niger 1-0
Grupa C: Nigeria-Burkina Faso 1-1 si Zambia-Etiopia 1-1
Grupa D: Coasta de Fildes-Togo (17:00) si Tunisia-Algeria (20:00) "“ ambele marti