Baschet

Romania pierde in fata Croatiei la EuroBasket dupa un meci decent

Sursă foto: twitter.com/hr_basketball

Nationala masculina de baschet a Romaniei a disputat, sambata seara, de la 20:30, al doilea meci in Grupa C din cadrul EuroBasket si a pierdut in fata Croatiei, fosta vicecampioana olimpica.

Romania a inceput meciul ca din tun si a avut o serie fabuloasa de 10 puncte la rand, iar croatii au avut nevoie de un timeout solicitat devreme pentru a-si reveni.

A urmat o serie incredibila a croatilor care au incheiat sfertul in avantaj de opt puncte, cu Bogdanovic in mare forma. Acesta avea sa fie de altfel si cel mai bun marcator al echipei sale, cu 21 de puncte in cont.

Dupa un sfert doi dominat autoritar la pauza mare s-a intrat cu 42-29 in favoarea croatilor, insa echipa Romaniei a lasat o impresie buna in urmatoarele doua secvente ale meciului.

Ne-am aparat mai bine si am profitat de sansele aparute pe contraatac revenind la 40-49 in sfertul trei si 48-58 in sfertul patru cu sase minute inaintea finalului.

Experienta superioara a croatilor si precipitarea jucatorilor nostri la finalizare ne-a privat de un scor mai strans, dar chiar si asa Romania lasa o impresie buna dupa acest al doilea joc de la EuroBasket.

Vlad Moldoveanu a fost cel mai bun marcator din echipa Romaniei, cu 14 puncte, patru dintre acestea fiind marcate in minutele de final.

FINAL Romania - Croatia 58-74 live streaming aici

Sfertul 4 (16-17)

Min. 10 Incercare de trei pentru Moldoveanu. Mingea iese practic din inel si croatii au posesia la intrarea in ultimul minut.

Min. 9 - Moldoveanu ia jocul pe cont propriu si aduce alte doua puncte.

Min. 8 - Doua cosuri consecutive de trei marcate de croati si scorul se duce la 16 puncte avans.

Min. 8 - Moldoveanu ajunge la 12 puncte dupa al doilea atac dus pana la capat. Romania se apropie la zece puncte.

Min. 7  - Minge sub panou pentru Moldoveanu si acesta nu rateaza cu o aruncare sigura (52-64).

Min. 6 - Actiune luata pe cont propriu de Mandache, dar acesta rateaza finalizarea si le facem practic cadou posesia croatilor.

Min. 5 - Bogdanovic inscrie de la distanta si ajunge la cota 21 puncte.

Min. 4 - Popa Calota inscrie dupa un contraatac si revenim la zece puncte. Antrenorul croatilor solicita timeout.

Min. 3 - Recuperam in jumatatea adversa prin Paliciuc si Nicolescu finalizeaz de sub panou (46-58).

Min. 2 - Inscriem prin pivotul Olah din pasa lui Calota.

21:55 A inceput ultimul sfert al meciului.

Sfertul 3 (12-15)

Min. 10 - Petrisor arunca de la centrul terenului in ultima secunda si nu gaseste cosul. A fost ultima faza a celui mai echilibrat sfert de pana acum, unul castigat de Croatia la limita, 15-13.

Min. 10 - Timeout cerut de Tenter cu 47 de secunde inaintea finalului acestui sfert.

Min. 7 - Un cos de trei al croatilor care ne taie din avant.

Min. 6 - Alte doua puncte reusite de Paliciuc si ne apropiem la sub zece puncte (40-49).

Min. 5 - Recuperare defensiva a lui Mandache si acesta inscrie pe contraatac. Romania conduce in acest sfert (9-7) si publicul reactioneaza.

Min. 5 - Bogdanovic, cel mai bun marcator al Croatiei, ajunge la 17 puncte dupa transformarea unei libere.

Min. 5 - Mana sigura pentru Paliciuc de la trei puncte si pastram o diferenta acceptabila fata de croati (36-48).

Min. 4 - Doua libere transformate de Zoric pentru Croatia.

Min. 3 - Paliciuc marcheaz pe langa Zoric si strangem din nou scorul la 33-44.

Min. 1 - Baciul inscrie dupa o pasa pe la spate spectaculoasa oferita de Moldoveanu. Croatii incep acest sfert cu rezervele.

Sfertul 2 (17-22)

Min. 10 - Se incheie prima jumatate a meciului cu avantaj pentru Croatia, scor 42-29.

Min. 10 - Inscriem si noi de 3 puncte prin Kuti si ne apropiem la 12 puncte (28-40).

Min. 8 - Aruncare de la distanta ratata de Mandache, croatii repun rapid si o baga in cos de la distanta prin Bender.

Min. 7 - Saric scapa prea usor de Moldoveanu si inscrie fara probleme ca la antrenament. Un jucator totusi din NBA acest Saric, echipierul celor de la Philadelphia 76-ers.

Min. 6 - Olah primeste in spatiul de trei secunde si il pacaleste pe uriasul Saric (23-33).

Min. 5 - Joc mai variat din partea jucatorilor Romaniei si ne apropiem la 9 puncte.

Min. 4 - Moldoveanu o pune in cos din afara semicercului si scorul devine 19-30.

Min. 4 - Romania inscrie al doilea atac consecutiv si recuperam patru puncte (16-28).

Min. 3 - Ratam de la distanta si croatii ne penalizeaza pe contraatac. A fost a 13-a incercare de la trei puncte si ramanem cu cele doua reusite din debutul meciului.

Min. 2 - Croatii se distanteaza la 26-12 dupa un partial in care am marcat doar doua puncte si am incasat 26! Din nou timeout solicitat de Tenter.

20:53 A inceput sfertul al doilea.

Sfertul 1 (12-20)

Min.10 - Cos de trei puncte al croatilor la ultima faza a jocului. Asadar primul sfert se incheie cu 20-12 in favoarea Croatiei, dupa ce Romania a condus cu 10-0.

Min. 10 - Doua libere transformate de Bogdanovic, jucator care ajunge la cota 9 puncte, in timp ce Croatia se instaleaza la conducere (12-17).

Min. 9 - Pentru prima data Croatia trece la conducere (10-12) dupa liberele marcate de Saric.

Min. 8 - Croatia egaleaza scorul (10-10) dupa zece puncte la rand. Romania revine pentru putin la conducere prin reusita lui Popa-Calota.

Min. 8 - Moldoveanu incearca de trei puncte, dar este capacit de Soric. Croatii vin peste noi.

Min. 7 - Este randul lui Marcel Tenter sa solicite timeout. Un moment care rupe jocul croatilor.

Min. 5 - Dupa timeout croatii revin in forta si Saric inscrie de la distanta. Noi ratam prin Mandache din zona centrala.

Min. 5 - Primele puncte pentru Croatia dupa doua libere. Romania a inceput fulminant si am condus 10-0 dupa o serie fabuloasa.

Tricolorii vor intalni la Cluj puternica nationala a Croatiei, echipa in fata careia plecam din start cu sansa a doua.

Romania a pierdut primul meci, contra Cehiei, scor 68-83, dupa ce am stat aproape pe tabela pana in sfertul al treilea.