Baschet

U-BT Cluj ratează calificarea în semifinalele Eurocup

Campioana României a fost învinsă fără drept de apel, scor 91-79, în sfertul de finală disputat pe teren propriu contra echipei engleze London Lions.

În pofida susținerii puternice din partea celor 10.000 de spectatori, jucătorii lui U-BT Cluj au părut copleșiți de miza jocului și au arătat ca o umbră a formației care a impresionat în actualul sezon.

O singură dată a condus ”U” în meci, cu 2-0, după primul atac, după care London Lions a dominat de o manieră categorică.

Pe finalul sfertului al doilea diferența a atins 18 puncte, pentru ca la pauza mare formația vizitatoare să intre la cabine cu 14 puncte avans.

Diferența a ajuns la un maxim de 20 de puncte, după care echipa pregătită de Mihai Silvășan s-a apropiat la opt puncte.

Insuficient pentru a putea întoarce soarta meciului și a calificării.

Bryce Jones de la U a fost cel mai bun marcator al meciului (23 puncte), în timp ce de la oaspeți cele mai multe puncte au fost reușite de Sam Dekker (21 puncte).

London Lions merge în semifinale, acolo unde s-au mai calificat JL Bourg și Beșiktaș Istanbul.

Ultimul sfert de finală se va disputa, joi, între Paris Basketball și Joventut Badalona.