Baschet

Romania pierde dur cu Cehia, la Eurobasket 2017

Romania a debutat vineri seara la  Eurobasket 2017, piarznd fara drept de apel contra Cehiei.

Romania a fost invinsa cu 68-83 de Cehia. Tricolorii au jucat bine doar primele doua sferturi, la finalul primului fiind la conducere cu 22-19, iar la finalul celui de-al doilea fiind in contact, dar cu doua puncte in spate, 38-40.

Din sfertul al treilea s-a rupt filmul, Cehia dominand copios, desprizandu-se rapid la 10 puncte, o diferenta care nu s-a mai micsorat pana la final.

Romania va juca sambata al doilea meci al grupei, contra Croatiei, de la ora 20:30, o partida in care nu are nici o sansa.

SCOR ROMANIA - CEHIA 68-83 (final)

Al patrulea sfert

min 6- Cos de sus al Cehiei, 57-76.

min. 3 - Moldoveanu inscrie doua aruncari de la linia de fault si atinge 20 de puncte.

min. 2 - Romania rateaza pe banda rulanta si cehii recupereaza tot.

min. 1 - Cehii incep cu un cos de 3. 47-65

Al treilea sfert

min. 10 - Cehii domina ultimele minute si termna sfertul al treilea conducand cu 62-47.

min. 6 - Mandache inscrie de la 3 puncte, dar a calcat, 41-50, insa cehii marcheaza rapid din actiune.

min. 6 - Inscriem un singur punct de la linia de fault.

min. 5 - Inca doua puncte pentru cehi. Nu am marcat inca in acest sfert.

min. 4 - Un alt cos de trei puncte al cehilor, care au marcat 10 puncte la rand fara sa primeasca vreunul. 38-48.

min. 3 - Cos de 3 al cehilor, care se desprind la 7 puncte.

min. 1- Cehii incep rapid marcand un cos de doua puncte.

Al doilea sfert

min. 10 - Cehii inscriu din actiune in ultimele secunde. Prima repriza se termina 38-40. Romania a marcat doar 5 cosuri din 16 din actiune.

min. 10 - Moldoveanu inscrie de la 3 puncte in ultima secunda de atac. Are 13 puncte si 3 din 4 de la distanta! 38-38

min. 9 - Primim cos din actiune. 35-28. Mandache inscrie de la 3 puncte, dar cosul sau este anulat pentru un fault in atac comis anterior de Torok.

min 8 - Moldoveanu transforma de la linia de fault doua aruncari, 35-36.

min. 8 - Rup cehii de la 3 puncte, 6 din 15 cosuri. 33-36.

min. 6 - Cehii inscriu de la 3, dar Romania raspumde prin Torok tot de la 3. 33-31. Cehii egaleaza rapid cu un cos din actiune, 33 egal.

min. 6 - Mandache inscrie pe contraatac, pe patrundere. 30-28 pentru Romania, cehii cer time-out.

Min.5 - Calota inscrie de la 3 puncte si egaleaza, 28-28.

min. 4 - Câțe pune un capac excelent, dar cehii inscriu imediat de la 3 puncte... 25-28. 4 cosuri din 11 de la trei puncte pentru Cehia, Romania are 4 din 8.

min. 3 - 25-25, Romania inscrie o aruncare din cele doua de pedeapsa.

min. 2- Incepem cu doua puncte al doilea sfert, dar cehii inscriu si ei rapid din actiune si apoi inca doua cu un cos de sus. Trec in fata cehii cu 25-24.

Primul sfert - Paliciuc si Moldoveanu au marcat cate 8 puncte fiecare

min. 10 - 22-19 pentru Romania dupa un cos de trei puncte al nostru! Cehii inscriu din nou de la linia de fault, 22-21. Se incheie primul sfert.

min. 9 - 19-17 pentru Romania, dupa doua aruncari libere transformare de Moldoveanu. Egaleaza repede cehii.

min. 8  - Trecem la conducere cu 17-15, dar cehii egalează de la linia de libere.

min. 8 - Înscriem de la 3 puncte din nou, este 15-15.

min. 7 - România începe bine bine meciul, dar Cehia joacă mai bine. România e condusă cu 9-15, dar înscriem de la 3 puncte.