Australian Open

Singura romanca invingatoare intr-un Mare Slem vorbeste despre Simona Halep

Singura jucatoare de tenis castigatoare din Romania castigatoare a unui turneu de Mare Slem, Virginia Ruzici, a declarat luni seara, dupa calificarea in sferturile de finala a Simonei Halep, ca senzatia romaneasca de la Melbourne poate juca mai bine de atat.

Simona Halep a jucat la 80% din potentialul sau in primul set, la 70% in cel de-al doilea si la 90% in setul decisiv”, a spus Virginia Ruzici pentru postul Eurosport.

Acest lucru inseamna ca Halep poate mai mult si de asemenea poate juca mai constant ceea ce i-ar aduce victorii mai usoare.

Dupa meciul castigat luni dimineata cu Jankovic, Halep spusese ca a jucat cel mai bun tenis al sau in ultimul set, cel decisiv in care a batut-o cu 6-0 pe sarboaica.

Ruzici se ocupa de Simona Halep, fiind managerul acesteia. Fosta tenismena a castigat singurul titlu de Mare Slem pana acum, in Romania, cel din 1978 de la Roland Garros.

De asemenea, tot luni, Ilie Nastase a spus ca Halep poate castiga la Australian Open.

Apasati aici pentru a vedea cele mai mari performante ale jucatorilor romani de tenis la turneele de Grand Slam.