Australian Open

Lidera mondială și principala favorită de la Australian Open eliminată în turul 3

Pentru Iga Swiatek aventura la Australian Open în acest an s-a încheiat în turul al treilea, astfel că poloneza mai are de așteptat cel puțin încă un an pentru a încerca să pătrundă spre fazele finale la Melbourne.

Carlos Alcaraz ajunge pentru prima dată în optimi la Australian Open

Linda Noskova din Cehia, o jucătoare în vârstă de doar 19 ani, a produs cea mai mare supriză la ediția din acest an pe tabloul feminin.

Aceasta a revenit de la set pierdut și a învins-o pe Iga Swiatek, cu 3-6, 6-3, 6-4, după un meci întins pe durata a două ore și 20 de minute.

Pentru Noskova, fără doar și poate, este cea mai mare victorie din carieră.

Swiatek, fără înfrângere în 2024 până la meciul cu Noskova, rămâne la Australian Open cu semifinala jucată în 2022 drept rezultat etalon.

Poloneza are patru titluri de Grand Slam în palmares, trei la Roland Garros și unul la US Open.

Noskova, locul 50 mondial, bifează cea mai importantă performanță a carierei în turneele de Mare Șlem cu această calificare în optimi.

Jucătoarea din Cehia nu depășise până acum faza turului secund în turneele majore.

Noskova joacă în optimi cu învingătoarea meciului dintre Elina Svitolina și Victoria Golubic.