Jocurile Olimpice de Vara Atena 2008

Romania va fi reprezentata de 104 sportivi la JO de la Beijing

Delegatia Romaniei care va merge la Jocurile Olimpice de la Beijing, programate in perioada 8-24 august, are in componenta 104 sportivi din 15 sporturi, a anuntat, sambata, la Izvorani, presedintele COSR, Octavian Morariu, cu ocazia prezentarii echipei olimpice.
Initial, COSR a anuntat ca 105 sportivi vor reprezenta Romania la Jocurile Olimpice, dar dupa ce Liliana Popescu a devenit suspecta de dopaj, iar Mircea Bogdan s-a accidentat, delegatia numara 103 concurenti. Ultima admisa in echipa olimpica a Romaniei pentru Olimpiada de la Beijing este atleta Viorica Tigau.

Pe langa cei 104 sportivi, delegatia Romaniei va mai avea in componenta 61 de oficiali.

Juramanul atletilor pentru Olimpiada din China a fost depus de componenta lotului olimpic de canotaj Doina Ignat, in timp ce in numele oficialilor a jurat antrenorul lotului olimpic de caiac-canoe, Ivan Patzaichin.

Portdrapelul Romaniei la ultimele doua editii ale Jocurilor Olimpice si participanta la sase editii ale Olimpiadei, Elisabeta Lipa a declarat: "De fiecare data a aparut o supriza de unde nu te asteptai, sper sa apara si acum. Sper ca sportivii care sunt deja medaliati la Jocurile Olimpice sa isi reconfirme valoarea".

Imbracati in tinuta oficiala, sportivii romani care vor concura la Jocurile Olimpice de la Beijing au fost prezentati de presedintele COSR, Octavian Morariu. La eveniment au mai fost prezenti presedintele Romaniei, Traian Basescu, presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, Consilierul de stat pentru promovarea sportului, Mariana Bitang, presedintele fondator al COSR, Ion Tiriac, dar si presedintele Agentiei Nationale pentru Sport, Octavian Belu.

Romania va fi reprezentata la Jocurile Olimpice de la Beijing la 15 ramuri sportive: atletism (19), box (2), canotaj (13), gimnastica (12), haltere (5), handbal (14), judo (2), kaiac-canoe (5), lupte (8), natatie (8), scrima (5), tenis (2), tenis de masa (4), tir (4), tir cu arcul (1).

Componeta delegatiei Romaniei:

Atletism: Elena Antoci (1.500 m), Ancuta Bobocel (3.000 m), Cristina Casandra (3.000 m obstacole), Adelina Gavrila (triplusalt), Nicoleta Grasu (disc), Ana Maria Groza (20 km mars), Anca Heltne (greutate), Felicia Tilea Moldovan (sulita), Angela Morosanu (400 m garduri), Mihaela Neacsu (800 m), Bianca Perie (ciocan), Lidia Simon (maraton), Monica Stoian (sulita), Luminita Talpos (maraton), Ionela Tarlea (400 m garduri, 200 m), Constantina Dita Tomescu (maraton), Cristina Vasiloiu (1.500 m), Viorica Tigau (saritura in lungime),  Marian Oprea (triplusalt).

Box: Georgian Popescu (60 kg), Ionut Gheorghe (64 kg).

Canotaj: Georgeta Andrunache, Ana Maria Apachitei, Aurica Barascu, Doina Ignat, Elena Georgescu, Simona Musat, Ioana Papuc, Rodica Serban, Viorica Susanu, Constanta Burcica, Camelia Lupascu, Beniko Barabas, Roxana Cogianu.

Gimnastica: Sandra Izbasa, Stelian Nistor, Anamaria Tamarjan, Gabriela Dragoi, Andreea Acatrinei, Gabriela Grigore si Daniela Druncea (rezerva), Razvan Selariu, Flavius Koczi, Daniel Popescu, George Robert Stanescu, Marian Dragulescu, Ovidiu Buidoso.

Haltere: Razvan Martin, Antoniu Buci, Alexandru Rosu, Gabriel Sancraian, Roxana Cocos.

Handbal: portari - Luminita Hutupan Dinu, Tereza Tamas, Talida Tolnai; jucatoare de camp - Valetina Elisei-Ardean, Ramona Maier, Adriana Olteanu-Nechita, Ionela Gilca Stanca, Florina Barsan, Carmen Amariei, Adina Meirosu, Cristina Neagu, Valeria Bese, Narcisa Lecusanu, Aurelia Bradeanu, Mihaela Ani-Senocico. (Una dintre cele 15 va fi rezerva, ea urmand sa fie anuntata de Tadici dupa turneul din Franta).

Judo: Alina Dumitru (48 kg), Daniel Brata (100 kg).

Kaiac-canoe: Florin Mironcic (canoe 1 - 500 m), Iosif Chirila (canoe 2 - 500 m), Andrei Cuculici (canoe 2 - 500 m), Nicolae Flocea (canoe 2 - 1000 m), Constantin Popa (canoe 2 - 1000 m).

Lupte: Eusebiu Diaconu (greco-romane, categoria 60 kg), Virgil Munteanu (greco-romane, 55 kg), Gheorghita Stefan (lupte libere, 74 kg), Ion Iulian Panait (greco-romane, 66 kg), Petru Toarca (lupte libere, 55 kg), Rares Chintoan (lupte libere,120 kg), Estera Dobre (lupte feminin, 48 kg ), Ana Maria Paval (lupte feminin, 55 kg).

Natatie: Dragos Coman (400 m liber, 1.500 m liber, 100 m fluture, 200 m fluture), Razvan Florea (200 m spate, 100 m spate), Camelia Potec (200 m liber, 400 m liber, 800 m liber), Ioan Gherghel (4x100 m fluture, 50 m liber, 100 m liber, 4x100 m liber), Valentin Preda (4x100 m bras), Norbert Trandafir (100 m bras, 200 m bras), Constantin Popovici (platforma 10 m), Ramona Ciobanu (platforma 10 m).

Scrima: Mihai Covaliu (sabie), Rares Dumitrescu (sabie), Ana Maria Branza (spada), Cristina Stahl (floreta), Virgil Saliscan (floreta)

Tenis: Victor Hanescu, Sorana Carstea

Tenis de masa: Daniela Dodean, Elizabeta Samara, Cristina Haraci, Adrian Crisan.

Tir: Alin Moldoveanu (pusca aer comprimat), Ioan Toman (skeet 25 m pistol viteza), Iulian Raicea (10 m pistol cu aer comprimat), Lucia Mihalache (skeet).

Tir cu arcul: Alexandru Bodnar (arc recurbat).

Jocurile Olimpice de la Beijing se vor desfasura in perioada 8-24 august.

NewsIn



Romania va fi reprezentata de 104 sportivi la JO de la Beijing