Jocurile Olimpice de Vara Atena 2008

Asa am trait: Romania-Franta 34-36, dupa prelungiri

Romania a pierdut dramatic, dupa 20 de minute de prelungiri, partida cu Franta si va evolua in compania Suedia pentru locurile 7-8 in turneul olimpic feminin de handbal.
FINAL de partida. Franta invinge Romania cu 36-34, echipa noastra urmand a intalni Suedia pentru locurile 7-8.

80' Ardean-Elisei inscrie dar nu mai este timp pentru un nou gol. Franta primeste aruncare de la 7 metri si ecuatia partidei este rezolvata in favoarea jucatoarelor din Hexagon.

79' Maier greseste pasa pentru Galca-Stanca si Franta are prima sansa.

78' Apara Luminita Dinu-Hutupan si urcam in atac pentru a restabili egalitatea.

78' Gol reusit de Ramona Maier de la 7 metri si Romania se mobilizeaza in defensiva.

77' Aruncare pe langa poarta si avem sansa revenirii in acest final dramatic de meci.

76' Fortare in atac la patrunderea Ionelei Galca-Stanca si Franta obtine aruncare de 7 metri.

75' Baudouin patrunde pe extrema stanga si Franta se distanteaza la doua goluri.

11:15 Dupa primele cinci minute din aceasta repriza suplimentara secunda Franta conduce Romania cu 33-32. Urmeaza ultimele cinci minute de joc efectiv din aceasta partida.

74' Tervel patrunde la limita fortarii si inscrie pentru 33-32.

73' Oboseala isi spune cuvantul, jucatoarele ambelor echipe gasind cu greu drumul spre poarta.

11:08 Romania are atacul in debutul reprizei de prelungiri cu numarul trei.

70' Gol Franta si meciul nu s-a incheiat inca. Tabela arata 31-31 si cele doua echipe vor mai juca alte doua reprize de cate 5 minute. Se repeta astfel scenariul de la Campionatul Mondial din 2007, cand Romania a invins Franta la Paris-Bercy dupa 20 de minute suplimentare.

70' Aruncare decisiva pentru Maier, dar respinge Nicolas !

69' Hutupan apara in extremis si Romania are atacul cu 51 de secunde ramase pana la finalul prelungirilor.

68' Joc in continuare dramatic, echipa noastra scapand cu fata curata dupa ce Tervel a ratat interceptia la un contraatac ce se anunta decisiv.

67' Maier patrunde pe extrema dreapta, dar aruncarea sa trece peste poarta si Tervel inscrie pentru Franta.

66' Adina Meirosu a interceptat bine o minge in aparare si a punctat pentru 31-28.

10:56 A inceput partea secunda a prelungirilor.

10:54 S-au incheiat primele cinci minute suplimentare. Urmeaza o scurta pauza, dupa care jocul se va relua pentru urmatoarele cinci minute din prima repriza de prelungiri.

65' Gol reusit de Ramona Maier si Romania se distanteaza la doua goluri.

64' Galca-Stanca obtine o aruncare de la 7 metri si eliminarea unei adversare.

62' Aruncarea Aureliei Bradeanu este deviata norocos si Romania conduce cu 29-28.

61' Franta revine la conducerea meciului, dar Ardean-Elisei a patruns frumos din extrema stanga in centru si a punctat pentru 28-28.

10:46 A inceput prima repriza de prelungiri.

Urmeaza doua reprize suplimentare insumand zece minute de joc efectiv.

Final dramatic de partida si cele doua echipe incheie la egalitate, scor 27-27.

60' Amariei forteaza in atac si Franta egaleaza la 26. Avem atacul in ultimele 40 de secunde.

59' Interventie providentiala a Luminintei Dinu-Hutupan.

58' Ardean-Elisei rateaza o aruncare de la 7 metri si Franta are sansa egalarii.

55' Gol foarte important reusit de Valentina Ardean-Elisei, Romania avand doua lungimi avans in fata Frantei.

53' Franta se apropie la doar un singur gol in acest final de meci, profitand de un moment de cadere in jocul echipei noastre.

49' Al saptelea gol pentru Ramona Maier in acest meci si Romania se distanteaza la 24-19.

45' La jumatatea reprizei secunde Romania conduce din nou cu cinci goluri diferenta (22-17).

43' Hutupan apara aruncarea de la 7 metri a jucatoarei Herbrecht si tricolorele revin in atac.

40' Contraatac fulgerator al echipei noastre, Galca-Stanca finalizand cu gol faza pornita de la interventia Luminitei Dinu-Hutupan.

39' Cristina Neagu revine in meci cu o puternica aruncare de la 9 metri si Romania se distanteaza la patru goluri.

36' Faultata de Ayglon, Carmen Amariei a izbutit sa inscrie si scorul devine 15-13.

35' Cele doua eliminari au expirat si echipa Romaniei are sansa unui nou gol.

33' Amariei inscrie in situatie de inferioritate numerica si Romania se distanteaza la 14-12.

33' In urmatoarele doua minute Romania va evolua in inferioritate numerica, dupa eliminarea Cristinei Neagu. Situatia se inrautateste, Valeria Bese luand si ea drumul bancii de pedepse.

32' Maier trimite in transversala de la 7 metri si scorul ramane 13-12.

10:02 A inceput repriza a doua.

30' Prima repriza se incheie cu o parada de exceptie a Luminitei Dinu-Hutupan si Romania conduce la pauza cu 13-12.

27' Cristina Neagu marcheaza de pe interul stanga si Romania conduce in premiera pe tabela.

24' Scorul redevine egal, 11-11, si Romania are sansa preluarii conducerii pentru prima data in acest meci.

21' De aceasta data am recuperat bine in defensiva si Maier a marcat pe contraatac. Golul patru pentru extrema dreapta a echipei Romaniei.

20' Ionela Galca-Stanca a spart gheata la randul sau, trecandu-si in cont primul gol in acest meci.

19' Al doilea gol pentru Valeria Bese in acest meci (6-9).

18' Echipa Romaniei continua seria greselilor nefortate si Franta se distanteaza din nou la patru goluri (9-5).

16' Hutupan intervine providential intr-o situatie de limita pentru echipa noastra si Adina Meirosu marcheaza de pe extrema stanga, reducand diferenta.

13' Ramona Maier patrunde in viteza pe drepta si puncteaza pentru 4-5.

11' Al doilea gol marcat de Ramona Maier si Romania se apropie la doua goluri (3-5).

8' Reducem din diferenta prin Ramona Maier dintr-o aruncare de la 7 metri.

5' O noua greseala in atac si Baudouin inscrie pentru 4-1, faza repetata cu Tervel la finalizare.

4' Franta se distanteaza la 3-1, Herbrecht marcand cu o aruncare de pe picioare.

3' Pierdem cu usurinta o minge in atac si Cano inscrie dupa un contraatac fulgerator.

2' Valeria Bese ia o faza pe cont propriu si restabileste egalitatea cu o aruncare in forta.

2' Ayglon puncteaza pentru 1-0 in urma unei patrunderi centrale.

9:15 A inceput meciul cu echipa Romaniei in atac.

- Cele doua echipe s-au mai intalnit si in faza grupelor, echipa Romaniei impunandu-se cu 34-26.