Beijing 2022

Finlanda ajunge in finala olimpica la hochei pe gheata

Doar pentru a doua oara in istorie echipa Finlandei va lupta pentru aurul olimpic la hochei pe gheata in competitia masculina.

Scandinavii si-au obtinut locul in finala mare a concursuliu olimpic de la Beijing, dupa ce au trecut in prima semifinala de revelatia Slovacia, cu 2-0.

Sakari Manninen a deschis scorul in prima repriza, asigurand un avantaj care le-a permis finlandezilor sa gestioneze in liniste restul minutelor pana la final.

Slovacia a scos portarul de pe gheata pe final de meci si Finlanda a profitat marcand prin Harri Pesonen golul care a inchis tabela.

O singura data a mai jucat Finlanda pentru aurul olimpic la hochei pe gheata, in 2006, cand a pierdut la Torino in fata rivalei locale Suedia.

Finlanda mai are in palmares o medalie de argint la Jocurile Olimpice, obtinuta in 1988 la Calgary, dar atunci faza finala a turneului olimpic se disputa in format grupa.

Suedia si echipa Comitetului Olimpic Rus lupta, vineri, de la 15:30, pentru celalalt loc in finala mare.