Beijing 2022

Calificare dramatica pentru rusi in finala olimpica la hochei pe gheata

Campioana olimpica in urma cu patru ani la PyeongChang, echipa de hochei pe gheata a Comitetului Olimpic Rus s-a calificat in finala mare de la Beijing dupa lovituri de departajare cu Suedia (2-1).

La finalul celor 60 de minute regulamentare scorul a fost egal, 1-1.

S-a intrat in reprize de prelungiri intinsa pe durata a 10 minute, timp in care efectivele celor doua formatii au fost reduse la doar trei jucatori de actiune.

Scorul a ramas egal in pofida unui joc mai ofensiv din partea suedezilor. Rusii au jucat la asteptare si au incercat sansa pe contraatac.

La loviturile de departajare suedezii au marcat primii prin Wallmark si au avut o sansa uriasa de a merge in finala mare.

Rusii au egalat imediat prin Gusev, dar Suedia a raspuns prin Nordstrom (1-2).

Aflati cu spatele la zid, rusii au egalat la a cincea lovitura prin Gusev, iar Lander a ratat pentru suedezi.

S-a intrat in zona de care pe care, unde fiecare echipa a ratat de doua ori inainte ca tanarul Gritsyuk (20 de ani) sa-l invinga pe portarul suedez Johansson cu un sut la inaltime.

Echipa Comitetului Olimpic Rus va intalni Finlanda in meciul pentru medaliile de aur, in timp ce Suedia si Slovacia se vor duela pentru bronz.