JO 2016

Rio 2016: Argentina traieste o noua drama nationala la fotbal

Dupa pierderea a nu mai putin de trei finale majore consecutive cu echipa mare, Argentina nu se regaseste nici la nivel olimpic fiind eliminata de la Rio inca din faza grupelor.

Argentina, campioana olimpica in 2004 si 2008, si-a facut repede bagajele si a parasit competitia dupa 1-1 cu Honduras in ultima partida din grupe. O remiza obtinuta cu gol egalizator in minutul 90+3 care insa nu i-a ajutat cu nimic pe sud-americani.

Brazilia in schimb a evitat in extremis eliminarea dupa victoria cu 4-0 obtinuta in fata Danemarcei.

Adversara din sferturi a brazilienilor condusi din teren de Neymar va fi Columbia.

Mexic, detinatoarea titlului olimpic cucerit in urma cu patru ani la Londra, a parasit de asemenea competitia.

Intr-o alta partida, Germania a obtinut cea mai categorica victorie de la Jocurile Olimpice, 10-0 cu modesta Fiji, in conditiile in care nemtii si-au permis luxul de a rata o lovitura de la 11 metri.